Chodí do podniků, na které jako zaměstnanec neměl – už se také nemusí bát, že přijde o práci a plat –, a culí se, že mu stát každý rok ještě přidá. Jiný známý zase, vždy když je finančně vyšťaven po letní dovolené se dvěma dětmi, jen kroutí hlavou nad svou tchyní, též důchodkyní, která míří k moři každý rok nejméně dvakrát.

Skoro by si jeden pomyslel, že unavená kola ekonomiky už roztáčejí ze všech svých nastřádaných sil jen penzisté. Kupodivu navzdory krachu Kalouskovy penzijní reformy, která teprve měla přinést seniorům blahobyt. Což nemá vyznít jako chvála státních penzí, pánbůh chraň, spíše jde o drobný povzdech nad nevyužitou šancí na skutečnou reformu. Ale pryč od Kalouska.

Finančně soběstačných penzistů skutečně přibývá. A stávají se čím dál významnější ekonomickou silou. Sice se nemůžeme rovnat Západu, kde senioři tvoří nejbohatší společenskou vrstvu, ale progres je patrný. Na to už reagují chytré firmy. Na tomto místě by bylo hezké pochlubit se, že i my v Ekonomu vidíme dopředu a již chystáme nějakou tu rubriku ve stylu Jak si na stará kolena užívat… No, uvidíme.

V každém případě vám, vážení čtenáři, v aktuálním vydání přinášíme – kromě jiných témat – inspiraci od firem, které už své plány rozjely a využívají potenciál stále rostoucí cílové skupiny.

 

Hezké čtení přeje

Dalibor Martínek, šéfredaktor