Tip

Chtějí-li hosté vidět, jak se vaří v moderní restauraci, mohou se nechat usadit u otevřené kuchyně a pozorovat kuchaře při práci.

Z nabídky

Pečený telecí brzlík se smržovou omáčkou, pyré z černého kořene    229 korun

Jehněčí kolínko konfitované v olivovém oleji, tuřínová kaše, listový špenát a omáčka z majoránky     389 korun

Grilovaný selecčí hřbet s pohankou, mangoldem a omáčkou z hrubozrnné hořčice   339 korun

Restaurant Rott má skvělou lokaci, neboť zabírá přízemí Hotelu Rott, přímo v centru staré Prahy na Malém náměstí u Staroměstské radnice. Slavný dům zdobený freskami podle předlohy Mikoláše Alše sloužil dlouhá léta jako železářství, v devadesátých letech se proměnil v hotel a restauraci, která se pokouší o snoubení moderní evropské a tradiční české kuchyně. Jídla jsou připravována výhradně z čerstvých surovin, které většinou pocházejí z malých českých farem.

 

Brzlík se smrži

Mezi předkrmy je třeba vyzdvihnout výtečný pečený telecí brzlík, představující vyhlášenou delikatesu, byť se ho spousta hostů stále obává a v nabídce českých restaurací se tudíž běžně nevyskytuje. V restaurantu Rott je podáván v netradiční, nicméně velmi chutné kombinaci se smržovou omáčkou a pyré z černého kořene.

Konzervativněji ladění hosté mohou z nabídky předkrmů zvolit foie gras se šalotkovým chutney či moderně prezentovaný lososový tataráček balený v řase a doplněný ředkvičkovým salátem.

Velmi chutný je krém z nepříliš známého topinamburu, zeleniny, které se přezdívá také židovský brambor či jeruzalémský artyčok. Z hlavních chodů patří největší pozornost masitým specialitám.

 

Šéfkuchař restaurace Rott představuje své oblíbené suroviny:

Video

Milovníci české kuchyně by měli vyzkoušet především místní kachnu, která byla nejoblíbenějším Lustigovým jídlem a šéfkuchař ji posílal nemocnému spisovateli dokonce i do nemocnice.

 

Prvotřídní maso

Gurmáni chodí do zdejší restaurace na vyhlášená telecí líčka na víně, ale nás nejvíce zaujaly dva jiné pokrmy, v nichž hrálo hlavní roli maso. Prvním z nich bylo excelentní jehněčí kolínko v bio kvalitě, pocházející z malé rodinné farmy v Jítravě u Liberce. Maso konfitované v olivovém oleji bylo jemné a mělo lahodnou chuť mladého jehněčího, přičemž také příloha v podobě tuřínové kaše a majoránkové omáčky skvěle sekundovala prvotřídní surovině.

Naše druhé doporučení patří výtečnému selečímu hřbetu, připravenému medium rare, díky čemu vynikne svěžest a pevnost vepřového v podobě, s jakou se obvykle nepotkáme. I zde je třeba pochválit kreativně zvládnutou přílohu kombinující mangold s pohankou.

A protože restaurace a kavárna Rott má ve svých službách mimořádně talentovaného cukráře, je povinností nechat si místo na dezert. Z pestré cukrářské nabídky je povedené téměř vše, zvláštní pozornost si ovšem zaslouží křehké a svěží jahodové mille feuille, dochucené levandulovým sirupem, či poněkud rafinovanější dvoubarevná nugátová paštika.

 

Sázka na Moravu

Poměrně pestře složená vinná karta obsahuje řadu zajímavých evropských vín, ale restaurace chce hotelovým hostům prezentovat také kvalitní moravská vína, a tak se vyplatí ochutnat něco z moravských vinic. Z bílých vín mohou hosté sáhnout po ověřených produktech renomovaného vinařství Mikrosvín, z jejichž nabídky je možné vyzdvihnout oblíbený Ryzlink vlašský z Pálavy či Rulandské bílé.

V nabídce je také řada bílých i červených vín od Kovacse, například velmi zajímavé Rulandské modré s plnou a výraznou chutí, v níž se snoubí lesní jahody a sušené švestky. Kombinace nasládlé třísloviny s jemnou mineralitou dodává vínu elegantní podobu. Za zkoušku stojí i Cabernet Moravia z Kobylí, příjemně ovocné víno s chutí malin a ostružin.

Byznys a firemní klientela ocení lokalitu v samotném centru Prahy, příjemné prostředí i velmi vlídný a ochotný personál. Samozřejmostí je polední menu či speciální sezónní nabídka, v níž bude na jaře prezentováno velikonoční či chřestové menu. Restaurace je nekuřácká.

 

Rozhovor s šéfkuchařem: Jiří Svoboda

IMG 9241Ze které suroviny rád vaříte a proč?

Rád vařím z kvalitních a čerstvých surovin, dělá mi potěšení pracovat s lanýži, chřestem, foie gras, ale rád používám také netradiční druhy zeleniny, jako topinambury, vodnici, tuřín či rebarboru.

Jaké jídlo, které jste ochutnal v poslední době, vás nejvíce překvapilo?

Nedávno jsem ochutnal vyzrálé hovězí z Tasmánie a byl jsem překvapen jeho kvalitou a výjimečnou chutí, proto ho určitě v létě zařadím na speciální menu grilovaných mas.

Ve které restauraci si pochutnáte a co si tam dáváte?

Rád chodím do restaurace T-anker, kde vaří moderní jídla z kvalitních surovin. Naposledy jsem tam měl vynikajícího lososového tataráčka a pečená vepřová žebra.

Související