Je tomu jen málo přes rok, kdy byla v Česku legalizována marihuana pro léčebné účely. V lékárnách ale pro pacienty dodnes není k dispozici.

Celá legislativa je nastavena tak, že z léku, který si každý jednoduše může vypěstovat i sám, dělá předražený a nedostupný luxus. Jedinou současnou možností je totiž dovézt marihuanu z Nizozemska, a to od jediné konkrétní firmy - jiné nevyhovují české legislativě.

Cena konopí v lékárnách - i pokud by tam bylo dostupné - by pak překračovala i ceny na černém trhu. O řádově levnějším domácím pěstování nemluvě. Je tedy těžké si představit, kdo a proč by v lékárnách konopí kupoval, i kdyby to bylo možné.

Zdá se ale, že se věci pomalu obracejí k lepšímu. Například ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček nedávno absolvoval "studijní" cestu do Izraele, kde se na vlastní oči přesvědčil, jak systém pěstování a distribuce marihuany může fungovat, aniž by to ruinovalo pacienty nebo způsobovalo "úniky" lehké drogy na černý trh.

"Byla to pro mě velká inspirace pro český trh," nechal se po návratu Němeček slyšet a dodal, že by byl pro možnost dovážet z Izraele konopí třikrát levnější než to, které nabízejí Holanďané. Kvůli tomu ale bude potřeba změnit legislativu.

Krom toho ale začíná konat i Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL), který jako jediný může udělovat licence pro pěstování léčebné marihuany přímo v Česku. Úřad by měl do měsíce vypsat výběrové řízení a poté rozdat první licence. Pro pacienty je to také dobrá zpráva: ceny v Česku vypěstované rostliny by měly být logicky ještě nižší než v případě dovozu z levného Izraele. Je nicméně předčasné předjímat.

Na základě zkušeností z posledních dvanácti měsíců se nedá vyloučit, že se vyskytnou další komplikace, které situaci opět zablokují. I když budou vydány licence na pěstování a vítězové tendru nabídnou rozumnou cenu, bude potřeba ještě například vyřešit způsob, jakým budou lékaři konopí předepisovat.

Zatím to jde jen s pomocí elektronického receptu a ten většina lékařů nepoužívá. Stejně tak zatím nefunguje registr pacientů užívajících konopí, který je rovněž podmínkou.

Pokud by vše postupovalo hladce a výběrové řízení proběhlo bez zádrhelů, teoreticky by mohlo být "české" konopí v lékárnách dostupné už letos na podzim. Jeho vypěstování trvá s pomocí moderních technologií pouhé dva měsíce.

Zda se do té doby podaří odstranit překážky a pacienti si budou moci v lékárnách marihuanu na své neduhy koupit, je však otázkou. Vyhráno stále není.

Více o konopném tendru si přečetete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 3. dubna. Stáhnout si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související