Podle tohoto návrhu mají členské země zavést „ryze soutěžní proces“ přidělování pobídek investorům do zelených energií. Zmíněné opatření má odstranit vady současného systému - živelný růst oboru a jeho důsledek v podobě vysokých nákladů na dotování obnovitelných zdrojů.

Konkrétní podobu nové směrnice chce Evropská komise představit 9. dubna, členské země ji mají převést do svého právního řádu nejpozději v lednu 2017.

Tato směrnice představuje šalamounské řešení, jak nadále udržet zvýhodnění pro obnovitelné zdroje a zároveň nenarušovat jednotný energetický trh v evropské osmadvacítce. Mířit bude hlavně na velké investory, malé instalace například střešních solárních panelů postihovat nebude.

Návrh vyhovuje velkým energetickým podnikům včetně ČEZ, které stále hlasitěji volají po férové soutěži mezi všemi bezemisními výrobními zdroji. Opatrně naopak nový návrh hodnotí ekologické organizace.

„V českých podmínkách by nová pravidla podpořila investice do větrných elektráren v nejvhodnějších lokalitách. Skončil by naopak zájem o využití geotermální energie, která je poměrně drahá,“ poznamenal energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký.

Zmíněný návrh směrnice má podle zpravodajského portálu europolitics.info obsahovat také vymezení průmyslových podniků s nárokem na úlevy při placení příplatků za obnovitelné zdroje. Přístup k takovým úlevám mají plošně získat chemičky, sklárny, papírny, hliníkárny a ocelárny, další podniky se k nim mohou dostat, pokud jejich výdaje za spotřebovanou elektřinu překročí stanovené meze.

Průmyslové podniky ve střední a východní Evropě v současnosti nemají na výjimky v platbách za zelenou energii nárok. Jsou tak znevýhodněny oproti konkurenci z Německa, Francie, Belgie a dalších původních členských zemí, jimž tamní vlády úlevy z plateb v minulosti vyjednaly.

Související