Pro veřejnost přijatelný model boje s daňovými podvody, kdy se kontrolorem stává každý zákazník, protože účtenky slouží jako losy, vymysleli už v roce 1951 na Tchaj-wanu, kde potřebovali peníze na poválečnou rekonstrukci.

V Česku má takovou “prastarou” loterii doprovázet hypermoderní elektronická registrace tržeb, kdy pokladny v obchodech, restauracích i u dalších živnostníků budou přímo napojeny na servery daňových úřadů.

Experti odhadují, že to dohromady může zvýšit výnos daní, zejména DPH, o desítky miliard korun, ale ne hned. Jde o běh na dlouhou trať a nejspíše se obojí objeví až v roce 2016 či ještě později.

Registrační pokladny s fiskální pamětí se před lety pro odpor části podnikatelů a politiků zavést nepodařilo. Praxe nakonec ukázala, že se stejně dají přechytračit, jak se o tom přesvědčili v nedalekém Maďarsku.

Teď tu však existuje možnost spustit systém, který se dá obejít jen obtížně a který šedou ekonomiku skutečně omezí. Dětské nemoci navíc lze vychytat na studijních cestách třeba do Chorvatska, kde se on-line kontroly tržeb už rozběhly.

To neznamená, že pochybnosti neexistují. Majitel čokoládovny Jindřich Fikar má například úplně jinou představu - navrhuje zrušit daně ze zisku a místo DPH opět zavést daleko jednodušší daň z obratu.

Navrhuje vlastně jakýsi návrat do minulosti, zatímco budoucnost je asi skutečně ve využití internetu a výpočetní techniky, byť to skutečně může připomínat orwellovského Velkého bratra. Svět ale tímto směrem už dávno jde.