Nejlepší českou inovací roku 2013 se stal unikátní beton, který propouští světlo, pojmenovaný LiCrete. Je to první nosný materiál, který dokáže propustit světlo skrze všechny své vrstvy. Hlasovalo pro něj 33 procent účastníků Festivalu Česká inovace, který se konal v Národní technické knihovně v Praze. Byl to již třetí ročník soutěže, jež oceňuje nejlepší inovační nápady Čechů. 

Autorem vítězného projektu, který byl zařazen do kategorie Nadějná inovace určené živnostníkům a začínajícím firmám, je stejnojmenná společnost Gravelli z Hranic na Moravě. V tomto novém stavebním materiálu je do betonu zalitý patentovaný systém vnitřního světlovodu.

Využití tento beton najde hlavně při stavbě dělicích příček, nosných zdí, schodišťových stupňů a dalších prvků, kde je zapotřebí nechat propouštět světlo napříč dělicím materiálem. Vítězný projekt vzešel z vítězů pěti kategorií soutěže Česká inovace.

V kategorii Inovační nápad určené jednotlivcům a studentům porota vybrala projekt týmu z Vysokého učení technického v Brně s názvem Bioplast PHA. Jde o technologii, při které se použitý fritovací olej převádí pomocí bakterií na užitečný a zcela neškodný ekologický bioplast. Ten se pak v přírodě zcela rozloží za několik týdnů až měsíců.

V kategorii Inovační hvězda, ve které soutěží malé a střední firmy, dala porota nejvyšší cenu speciálnímu vozidlu Elbee pro vozíčkáře od loštické firmy ZLKL. Řidič upoutaný na invalidní vozík nemusí složitě přesedat do auta. Na místo řidiče zacouvá po rampě, kde vozík jednoduše zafixuje do speciálního zámku a spojí jej tak s rámem vozidla. Pak už stačí jen s miniautem vyjet.  

Líbila se Plzeňská karta i patní hřeb  

Velkým podnikům a korporacím je určena kategorie Inovativní firma, ve které uspěla inovace s názvem C-NAIL Patní hřeb od firmy Medin. Ta nabízí nové řešení fixace zlomeniny patní kosti pomocí hřebu a šroubů, které zajišťují stabilitu. Jeho zavádění přitom představuje minimální zásah do organismu. 

Vítězem kategorie Inovace ve veřejné správě se stal projekt Nabíjení Plzeňské karty prostřednictvím bankomatu od Plzeňských městských dopravních podniků. Díky této inovaci si může držitel multifunkční městské čipové karty prostřednictvím samoobslužného systému přímo přes bankomat na svou kartu nahrát předplatní jízdenku i vložit na ni elektronické peníze. 

Novinkou letošního ročníku je Speciální cena za společenskou prospěšnost inovace. Toto ocenění získala nová technologie výroby biouhlu z bioodpadů využitím odpadního tepla. Biouhel je pak možné využít třeba pro zvýšení kvality zemědělské půdy.

Vybíralo se ze 127 přihlášených projektů

Celkem se do třetího ročníku soutěže přihlásilo rekordních 127 projektů z nejrůznějších sfér průmyslu, obchodu, vědy nebo státní správy. Finalisty v pěti kategoriích vybírala více než stočlenná porota složená z odborníků z firemní sféry, vládních institucí, aplikovaného výzkumu či akademických a vědeckých institucí.

„Zúčastnilo se téměř dvakrát více projektů než před třemi lety, kdy soutěž začínala. Rekordní byl i počet účastníků Festivalu, kterých se letos přišlo podívat více než 650. Stal se tak největší událostí pro inovátory v Česku. To dokazuje vzrůstající trend zájmu o inovace,“ říká ředitel České inovace Roman Šiser.

Cílem soutěže i Festivalu je pomoci zajímavým nápadům uplatnit se na trhu, vzájemně jejich autory propojit a spoluvytvářet tak inovativní prostředí v Česku. Organizátorem festivalu je společnost Česká inovace a společnost Blue Events.

Českou inovaci podporuje mnoho firem a institucí. Patří mezi ně 3M Česko, Era, což je obchodní značka Československé obchodní banky, O2, PwC Česká republika, Raiffeisenbank, Zátiší Group, Allianz, Havas Worldwide Prague a řada dalších partnerů.

Související