Dva oddaní fanoušci chladného betonu Jiří Peters a Ladislav Eberl se minulý rok rozhodli, že se vedle svých oceňovaných designových umyvadel a křesel pustí také do vývoje průhledného stavebního betonu.

Dosud se experimentovalo jen s betonovou směsí v kombinaci s kilometry drahých optických vláken. Peters ale přišel s metodou jinou: do pruhů z pevného plexiskla vyřezal drážky, aby do sebe jednotlivé pruhy přesně zapadly a vytvořily mřížku. Tu pak uzavřel do obdélníkového bednění a zalil betonem.

Výsledná cihla dokázala propustit pětkrát více světla než původní prototypy. A není ani zdaleka tak drahá. Stěnu o ploše jednoho metru čtverečního přitom lze postavit už za 10 tisíc korun, namísto původních nejméně 35 tisíc korun. Před týdnem byl jejich nápad navíc vyhlášen nejlepším počinem roku 2013 v rámci soutěže Česká inovace.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.