Na jedné straně tři a půl milionu exekucí vedených proti více než milionu lidí v Česku, a to téměř z poloviny kvůli deseti či stokorunovým pohledávkám. A na druhé straně stále výnosný byznys pro některé advokáty či exekutory vydělávající na dlužnících. Tedy alespoň na těch, kteří jsou ještě schopni nějaké dluhy vůbec splatit.

Tento stav je neúnosný, tvrdí politici. A opět se pouštějí do války proti supům z řad advokátů či exekutorů. Chtějí skoncovat s neúměrným navyšováním pohledávek, s cestováním exekutorů po celém Česku a drastickými metodami vymáhání peněz.

Boj proti rýžování na drobných pohledávkách se rozhořel na několika polích. Ve sněmovně leží hned dva návrhy. Jeden má za cíl razantně snížit náhrady nákladů na soudní řízení, a tedy i odměny advokátů. Druhý chce „kultivovat“ fungování exekutorů.

Pozadu nezůstává ani ministerstvo spravedlnosti. To chystá legislativu s podobnými cíli. Kromě toho zvažuje i snižování odměn exekutorů. Poslancům plánuje návrhy předat do konce března. Pokud půjde vše hladce, mohl by za několik měsíců byznys s pohledávkami skončit.

Otázkou zůstává, nakolik bude nový stav vyvážený. Jinak řečeno: bude důležité, jak daleko politici ve válce proti supům zajdou, aby výsledkem nebyl stav, kdy se vymáhání dluhů přestane vyplácet a dlužníci zůstanou nepostižitelní.

 


 

obalka Ekonom 112014- Jak se v Česku dostali exekutoři k tak velké moci?

- Jak probíhá jejich válka o území?

- A co dnes mají z exekucí advokáti?

Odpovědi najdete ve velkém tématu o dluhovém byznysu v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

 

Související