Drobní akcionáři, plačte! Heslo finančních dravců Pavla Tykače a Jana Dienstla z Motoinvestu z 90. let je opět aktuální. Tentokrát však drobné investory neoberou drsní finančníci, ale sporný zákon z pera českých zákonodárců.

Všechny akciové společnosti, jež podnikají v oboru obnovitelných zdrojů a mají listinné akcie na jméno, musejí do poloviny roku akcie zaknihovat. Jinak je stát odstřihne od zvýhodněných výkupních cen a zelených bonusů, a tím celou investici učiní nenávratnou.

Legislativní novinka byla zacílena na neprůhledné "solární barony", ukryté za anonymními akciemi. Nakonec však nejvíce postihne hlavně drobné investory do větrných elektráren a spoluvlastníky zemědělských podniků vlastnících bioplynové stanice.

Do potíží se dostane například několik stovek lidí, kteří využili nabídky firmy Eldaco investovat do výstavby větrné elektrárny v Rozstání na Drahanské vrchovině. Eldaco se tímto způsobem snaží zainteresovat obyvatele okolních obcí, aby měli z projektu nějaký prospěch a nevystupovali proti jeho realizaci. Jenže tito drobní akcionáři nyní budou muset své akcie zaknihovat v centrálním depozitáři. "Bohužel se to dnes dá udělat jen přes banky nebo obchodníky s cennými papíry. Ti si za vedení majetkových účtů účtují poplatky, které se bohužel budou blížit výnosům z držení akcií," uvedla ředitelka firmy Eldaco Iva Šťastná.

Podle Šťastné tak reálně hrozí, že dividendy vyplácené z výdělku větrné elektrárny odplynou do kapes bank a obchodníků s cennými papíry. Lidé z okolních obcí si mohli koupit akcii v hodnotě 5000 korun, dividendový výnos se má pohybovat okolo 10 procent ročně.

Nepříznivý dopad bude mít tato legislativní novinka také na akciové společnosti, jež vznikly z původních zemědělských družstev. Ty mají desítky nebo stovky různých akcionářů, kteří se k podílům dostali na základě restitucí zemědělské půdy v 90. letech.

Prakticky všechna velká družstva investovala do stavby bioplynových stanic, v nichž ze zemědělských odpadů vyrábějí elektřinu. Nyní musejí přemýšlet, jak včas změnit podobu akcií a uchovat si tak nárok na zvýhodněné výkupní ceny. Bez nich by investice v řádu desítek milionů korun do bioplynek nebyly návratné.

Jedním z nich je podnik ZD Krásná Hora nad Vltavou. "Máme kolem tisíce akcionářů na jméno. Zaknihování je zbytečná komplikace, která stojí nemalé peníze a žádné zvýšení přehledu o majitelích našeho podniku nepřinese," uvedl předseda představenstva podniku Jiří Zelenka.

Změnit tento stav se nyní snaží poslankyně TOP 09 Anna Putnová v rámci druhého čtení technické novely zákona o podporovaných zdrojích. Navrhuje z něj vypustit povinné zaknihování akcií nad rámec zákona o zvýšení transparentnosti akciových společností.

Podobný návrh předložil také poslanec Martin Novotný (ODS), ten však neodolal negativní publicitě a návrh stáhl.

Listinné akcie na jméno přitom nepatří mezi nejužívanější způsoby, jak ukrýt skutečné firemní vlastníky. Společnost je totiž povinna vést seznam konkrétních majitelů vydaných akcií.

Pokud chce někdo reálné vlastníky utajit, používá jiné způsoby - listinné akcie na doručitele, firmy se sídlem v daňových rájích nebo stále častěji služby advokátů, kteří formálně vystupují v roli majitelů společnosti.

Související