Pro plánování řady investic, korporátních změn a transakcí se stal klíčovým výklad následujícího ustanovení: "Vyžaduje-li se pro právní jednání zvláštní forma, udělí se v téže formě i plná moc."

Komplikace přináší toto ustanovení především zahraničním investorům, kteří chtějí v České republice založit kapitálovou společnost, nebo již podíl vlastní a chtějí svá práva vykonávat na dálku. Pokud totiž zákon vyžaduje, aby byla zakladatelská listina nebo zápis o rozhodnutí valné hromady, resp. jediného akcionáře, sepsán ve formě notářského zápisu (vyžaduje se například u změny stanov nebo výše základního kapitálu), musí být podle tohoto ustanovení stejnou formou vystavena i plná moc.

Zahraničním investorům tudíž nyní hrozí, že budou muset kvůli svému zastoupení při takových rozhodnutích jezdit do Česka, aby zde vystavili plnou moc ve formě notářského zápisu.

Pro zahraniční investory, kteří nechtějí do České republiky jezdit, mohou přinést řešení předpisy mezinárodního práva. Podle nich totiž stačí, aby plná moc z hlediska formy vyhovovala právu státu, kde má zmocnitel své sídlo nebo trvalý pobyt nebo v němž byla plná moc vystavena. Určí-li tak daný právní řád mírnější požadavky, mělo by udělení plné moci v této formě stačit.

Uvedený postup nyní v praxi akceptuje většina notářů, klíčové však bude, jak se k němu následně budou stavět soudy. Definitivní řešení by v tomto ohledu mohla přinést až případná novela.

 

Martin Hrdlík
senior advokát, KPMG Legal
Partner rubriky

Archiv sloupků k rekodifikaci najdete na adrese Ekonom.cz/rekodifikace

Související