V praxi často dochází k situacím, kdy si v případě výskytu vad stavby jednotlivé osoby, které se podílejí na její přípravě a zhotovení, mezi sebou přehazují odpovědnost za tyto vady. Zhotovitel stavby se snaží odpovědnosti zprostit odkazem na vady projektu, případně na chybné pokyny technického dozoru.

Projektant odkazuje na vadné provedení díla dle jím dodané bezvadné projektové dokumentace. Dozor zase na špatné provedení jeho pokynů. Podle dosavadní právní úpravy to pak byl objednatel, kdo musel prokázat, která konkrétní osoba nese odpovědnost.

Tvůrci nového občanského zákoníku se rozhodli tento problém vyřešit tím, že zavedli takzvanou solidární odpovědnost projektanta, dozoru, zhotovitele stavby a jeho subdodavatele. Za vady stavby nově odpovídají všechny tyto osoby objednateli společně a nerozdílně, což znamená, že objednatel bude moci vady stavby reklamovat a uplatňovat nároky vůči všem těmto osobám nebo jen některé či některým z nich. Tyto jednotlivé osoby pak budou muset v případném soudním sporu prokázat, že vadu nezpůsobily.

Přes z pohledu investorů chvályhodné úmysly zákonodárce nová právní úprava také přináší celou řadu výkladových a aplikačních nejasností a otázek, z nichž nejednoho podnikatele ve stavebnictví rozbolí hlava. Na jejich zodpovězení si bude nutné pár let počkat.

 

Josef Hlavička
advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners
partner rubriky

Archiv sloupků k rekodifikaci najdete na adrese Ekonom.cz/rekodifikace

Související