Premiéři Bohuslav Sobotka a Robert Fico se dohodli, že chtějí na Slovensku uspořádat společné zasedání české a slovenské vlády. Mělo by se uskutečnit nejlépe ještě před květnovými volbami do Evropského parlamentu, řekl Fico na čtvrteční tiskové konferenci.

Sobotka je v Bratislavě na oficiální návštěvě bývalého federálního partnera.

"Jsem rád, že jsme se s panem premiérem Ficem shodli na tom, že budeme pokračovat v tradici, která byla založena před dvěma lety prvním společným zasedáním české a slovenské vlády. Budu velmi rád, pokud se nám takovéto zasedání vlád podaří uskutečnit co nejdříve," prohlásil Sobotka.

Podle českého předsedy vlády by kabinety na společném zasedání měly řešit například silniční spojení obou zemí. Je třeba propojit rychlostní komunikace mezi Zlínským a Trnavským krajem či Moravskoslezským a Žilinským krajem, uvedl Sobotka.

"Je chyba a do značné míry možná i ostuda, že máme pouze jedno dálniční spojení mezi Českou republikou a Slovenskem," dodal český premiér, podle kterého zlepšení silničního spojení povede k lepší spolupráci mezi firmami z obou republik bývalé československé federace.

Fico na tiskové konferenci poznamenal, že pro Slovensko je v současnosti prioritou dokončení dálnice z Bratislavy do Košic na východním Slovensku. Vybudováním rychlostních silnic mezi ČR a Slovenskem by se podle něj měly zabývat obě vlády právě na společné schůzce.

První společné zasedání české a slovenské vlády se konalo v roce 2012, kdy se v ČR a pak na Slovensku sešli členové bývalé vlády premiéra Petra Nečase a ministři jednobarevného Ficova kabinetu. 

Armády mají ušetřit při nákupech

Dalším tématem pro obě vlády je spolupráce v obranné politice. Sobotka připomněl, že existuje osm pracovních skupin mezi ministerstvy obrany obou zemí. Armády si od spolupráce slibují například ušetření prostředků při nákupech techniky.

Česko a Slovensko by měly také spolupracovat při formulacích společných postojů v mezinárodních organizacích, ať již v rámci visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) nebo v Evropské unii.

Praha a Bratislava budou koordinovat například postoje v přístupu k energetické koncepci unie, uvedl Sobotka.

O Babišovi se nemluvilo

Na dotaz novinářů, zda by spor o údajné spolupráci ministra financí a vicepremiéra vlády Andreje Babiše (ANO) s někdejší komunistickou tajnou policií (StB) neměl ohrozit stabilitu české vlády, odpověděl český premiér záporně.

"Stabilita české vlády je založena na plnění koaliční dohody, kterou uzavřely tři politické strany, které mají výraznou většinu na půdě českého parlamentu, a nemyslím si, že by nás jakákoliv otázka, která vězí hluboko v minulosti, měla ohrozit nebo by nás měla vychýlit z cesty, na kterou jsme se vydali," odpověděl Sobotka.

Fico prohlásil, že se při čtvrteční asi dvacetiminutové schůzce se Sobotkou, která předcházela společnému obědu, o Babišově kauze vůbec nemluvilo. Babišův spor se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN), který má archivní svazky poukazující na Babišovu spolupráci s komunistickou tajnou službou, nechtěl příliš komentovat. "Pokud jde o jeho vztah k ústavu, tak je to vztah, který se musí v nějakém čase urovnat," uvedl jen.