Od devalvace koruny uplynulo přesně čtvrt roku. Jeden by si mohl myslet, že za tu dobu již bylo vše o nečekané akci centrálních bankéřů řečeno. Ale zřejmě nebylo. Ve společnosti má téma oslabení koruny stále velký ohlas, guvernér ČNB Miroslav Singer se dokonce propracoval do pozice nechtěné celebrity bulvárních médií. Ďábel, který nám zdražil život.

 

V týdeníku Ekonom jsme se proto rozhodli, že do veřejné debaty vtáhneme více racionality. A postavíme proti sobě osobnosti, které dokážou své pozice srozumitelně a zároveň silně vyargumentovat.

 

Oslovili jsme dva dávné rivaly a skutečné ekonomické titány – exprezidenta Václava Klause a ekonoma Jana Švejnara. Asi není překvapením, že i v otázce intervence ČNB se neshodli.

 

Nemáme ambici jejich názorový souboj rozhodovat. Ostatně intervence má jistý půvab právě v okolnosti, že vedle sebe mohou existovat zcela opačné názory a ani jeden nelze označit za mylný. Člověk s nízkým příjmem se může oprávněně domnívat, že zdražení je pro něj neúnosné, stejně jako ekonom bude tvrdit, že devalvace pomůže ekonomice. Záleží na úhlu pohledu.

 

Navíc je ve hře spousta „měkkých“ parametrů jako psychologie, umění přesvědčovat či osobní preference. Hodnocení intervence tak do jisté míry vždy zůstane otázkou názoru. I kdyby se nakonec ukázalo, což již někteří továrníci začínají připouštět, že devalvace pomůže byznysu a bude mít pro zemi v celkovém součtu pozitivní dopad.

 

Hezké čtení.

Dalibor Martínek, šéfredaktor

obalka Ekonom 62014

Související