Loni uplynulo 30 let od vynálezu stereolitografie Chuckem Hallem, čímž byl definován princip prostorového tisku. V posledních pěti letech se technologie 3D tisku dostala do domácností a nejjednodušší 3D tiskárnu můžete pořídit i za méně než 10 tisíc korun.

 

Nastává čas třetí průmyslové revoluce! Ano, průmyslové, nikoli digitální. Protože veškeré digitální inovace koncentrované do 3D tisku směřují právě k přeměně a renesanci průmyslu. Jak říká Václav Smil, kanadský ekonom českého původu: "Většina inovací pochází z výroby, inovace vždy začínají produktem."

 

Na 3D tiskárnách dnes lze stavět objekty z desítek různých materiálů, od plastů přes keramiku až po zlato. Neexistuje tak žádné praktické omezení pro uplatnění 3D tisku ve výrobě, jediným měřítkem je ekonomická výhodnost. Přitom například energetická náročnost "aditivní výroby" je o 40 až 74 procent nižší oproti sériové výrobě - díky bezodpadové technologii, zjednodušení logistiky atd. Jak se změní výrobní procesy, bude-li se produkt dokončovat na 3D tiskárně přímo před zákazníkem? A jak se změní obchod, když nám 3D tisk umožní jinou úroveň individualizace produktu?

 

Když si porouchanou součástku budeme moci vyrobit? V příštích několika letech budou zcela redefinovány nejen výrobní procesy, ale také způsob návrhu výrobku, chápání pojmů životní cyklus produktu a zákaznický servis. A asi ubude alespoň část kamionů na D1. Česko je tradiční průmyslovou zemí. Znamená pro ni rozmach 3D tisku příležitost, či hrozbu?

 

Pro tentokrát se nezmiňuji o revoluci, již způsobí 3D tisk v medicíně či gastronomii. Zaleťte si do Londýna. Brinův hamburger je již sněden, ale v iMakr Store na Clerkenwell Road vám na zakázku vytisknou třeba vaši 3D tiskárnu.

 

Jiří Devát
generální ředitel Cisco ČR

Související