Půlnoční rozhodnutí tureckých centrálních bankéřů začíná v zatím velmi krátkodobém horizontu přinášet první výsledky. Krok, který v úterý pozdě večer navýšil jednodenní zápůjční úrokovou sazbu o 4,25 procentního bodu na hladinu 12 %, již pomohl posílit tamní měnu - tureckou liru.

Dolar vůči turecké liře po zvýšení úroků klesl až na 2,165 TRY z pondělního rekordu 2,39 TRY za USD. Lira tak zažila nejprudší růst za pět let.

Podle agentur také rozhodnutí oživilo východoasijské burzy, do jejichž obchodovacích hodin zasáhlo. Krok banky zastavil výprodej na rozvíjejících se trzích a podpořil zájem o riziková aktiva. Hlavní index tokijské burzy Nikkei posílil o 2,7 procenta na 15 383,91 bodu. Zaznamenal tak nejprudší denní nárůst za posledních pět měsíců. Například panevropský index ale naproti předpokladům japonský příklad nenásledoval a během dne klesl o necelých šest desetin procenta

A vzápětí opět spadla i turecká lira. Odpoledne se její kurz propadl zpět pod úroveň, kde byl před zásahem banky. Zvýšení sazeb tudíž nedokázalo na finančních trzích posílit důvěru na delší dobu než několik hodin.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Turecko zvýšilo úrokové sazby a efekt na sebe nenechal dlouho čekat. Přišlo posílení a následné oslabení turecké liry. Vzápětí stejně reagovala Jižní Afrika. Kromě efektů zůstává otázkou, zda se přidají i další rozvíjející se ekonomiky.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.