Tradice mecenášství sahá až do začátku 20. století, kdy vědce podporoval podnikatel a politik Josef Hlávka. Dalo by se říci, že na jeho odkaz nyní navazuje další generace mecenášů.

 

„Čeští vědci, kteří absolvují stáž v zahraničí, by měli mít chuť a možnost vrátit se zpět,“ vysvětluje Martin Ducháček, vedoucí vývoje algoritmických systémů ve společnosti RSJ, proč se stal novým mecenášem fondu.

 

Ten letos rozdělí celkem pět milionů korun. Podpoří vždy jeden projekt z oborů medicína, matematika, fyzika, společenské vědy a nově i chemie, žádosti si mohou podat badatelé do čtyřiceti let.

 

Nejvyšší možná částka pro jeden projekt je milion korun. Egyptolog Miroslav Bárta, který bude dohlížet na výběr projektů v oblasti společenských věd, by se nebál dát peníze originálním a odvážným výzkumným projektům.

 

„Grantovou soutěž vyhlašujeme už počtvrté. Podporujeme přímo konkrétní vědce a jejich projekty, takže vědci peníze využijí v plné výši na své bádání, nikoliv na administrativu,“ vysvětluje ředitelka fondu Monika Vondráková.

 

Uzávěrka pro podání přihlášek je do konce března, více informací a elektronický formulář badatelé najdou webových stránkách fondu.

 

Loni podpořil Neuron také Dalibor Dědek, majitel technologické společnosti Jablotron. „Místo aby vědci zkoumali svět kolem nás, snaží se ‚vynalézt‘ systém, který by jim zajistil co největší příliv peněz z grantů,“ vysvětlil Dědek, proč se rozhodl dát na vědu peníze z vlastní kapsy. Vadil mu stávající systém financování výzkumu v Česku.

 

Dalšími mecenáši nadačního fondu Neuron jsou Libor Winkler, výkonný ředitel společnosti RSJ, a zakladatel této firmy Karel Janeček. Ten začal vědce prostřednictvím svého nadačního fondu podporovat už v roce 2010.

Související