Někdejší italský premiér Silvio Berlusconi začínal jako podnikatel, zdálo se, že je úspěšný, dal se na politiku a ovládl celý stát. Jeho příběh může v určitých prvcích připomínat cestu českého podnikatele Andreje Babiše. Vždyť úplně stejně jako dnes šéf hnutí Ano 2011 rovněž "rytíř" Berlusconi sliboval, že bude řídit zemi jako firmu, tedy efektivně a racionálně.

Berlusconi, který nejprve proslul hlavně jako developer nové milánské čtvrti s dobrým bydlením, v 80. letech koupil tamní deník Il Giornale. I zde se dá spatřit určitá obdoba s Babišem, jenž získal vydavatelství Mafra s Mladou frontou Dnes a Lidovými novinami. Než Berlusconi vstoupil na politické kolbiště, dělal přitom přesně to, co novinářům nyní slibuje Babiš: Do linie či personálního obsazení deníku vůbec nezasahoval. Později ale zašel do redakce a požádal novináře, aby ho v nastávající volební bitvě podpořili. Většina žurnalistů to odmítla a odešla. Zakladatel deníku Indro Montanelli mu přede všemi řekl: "Podnikatel se má starat o své firmy, 55milionová země se nedá řídit jako správní rada podniku. Doplatíte na to vy a my všichni s vámi. Něco podobného by v Anglii, Francii či Německu nemohlo existovat."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.