Jsou rozhodnutí malá, třeba jestli sáhnout v obchodě po másle z Olmy, nebo z Madety, a rozhodnutí velká, třeba v jaké bance si vzít hypotéku. Pak jsou ještě rozhodnutí tak obrovská, že je raději dělá někdo za nás. Takových je řada, aktuálně třeba o dostavbě Temelína.

 

To ovšem neznamená, že bychom se o ně neměli zajímat. Ač to může někomu připadat jako vzdálená a složitá věc vhodná pro experty a velké šéfy, ve skutečnosti jde o politické rozhodnutí. Budou ho činit naši zástupci – vláda a hlavně ministr financí jako zástupce státu, hlavního akcionáře ČEZ. Takže tu zase máme duo Babiš–Sobotka.

 

Co že si tato dvojka o dostavbě myslí? Co bude prosazovat? Babiš tvrdí – jak je u něho zvykem –, že chce věc analyzovat. Ať už to znamená cokoli, je zřejmé, že jeho postoj je stejně klíčový jako nejasný. Sobotka by i stavěl, ale garantovat výkupní cenu elektřiny nechce. Podobně „pevnými“ názory se to mezi politickými lídry doslova hemží. V ČEZ se smiřují s faktem, že soutěž o dostavbu půjde do ztracena.

 

I kdyby ano, není třeba podlehnout obavě, že bychom si museli za pár let svítit svíčkami. I přes veškerou bláznivost a ideologický balast v evropském přístupu k výrobě elektřiny stále ještě platí na starém kontinentu poslední zbytky tržních mechanismů. Což by mělo zajistit, že se výroba elektřiny – ať již jakýmkoli způsobem – bude firmám dále vyplácet a lidé se k ní dostanou za rozumnou cenu. Tolik odhad – či víra – Ekonomu, jak chcete.

 

V každém případě přeji příjemné čtení

Dalibor Martínek, šéfredaktor

 

Související