Tip

Od brzkého jara do podzimu je možné v Hergetově Cihelně využít romantickou terasu, která patří k nejkrásnějším v celé metropoli.

Z menu

Pečené dýňové ravioli s cuketou, parmazánem, lískovými ořechy a hnědým máslem se šalvějí    295 korun

Domácí Burger Royal s foie gras, cibulovým kompotem, lanýžovou majonézou, cibulovými kroužky a domácími hranolky    425 korun

Barokní stavba cihelny z roku 1780 slouží jako restaurace už dlouhých deset let a za tu dobu si vytvořila stálou klientelu, která oceňuje nejen romantickou atmosféru místa, dostatek soukromí či privátní prostor pro jednání, ale především špičkovou mezinárodní kuchyni s celou řadou originálních specialit a netradičních chuťových kombinací.

 

Kreativní kombinace

Největší gurmánské poklady jsou v nabídce již několik let. To je třeba případ luxusního „královského“ burgeru ze špičkového hovězího, který je plněný foie gras. Tuto originální kombinaci již před lety proslavil uznávaný francouzský šéfkuchař Daniel Boulud ve svém bistru v New Yorku a také v Cihelně patří tento pokrm k legendám. Stejně jako pizza s foie gras, poněkud odvážná kombinace, která opět propojuje malou a velkou gastronomii a dokazuje, že pro kreativního šéfkuchaře neexistují žádná tabu.

 

Jídlo v Hergetově Cihelně je především hra a každý pokrm je něčím zvláštní či překvapivý. Dalším příkladem nečekaných kombinací je třeba lahodný steak filet mignon, který je podáván s burgundskou omáčkou a domácími hranolky a je tak kreativní variací na slavné francouzské národní jídlo boeuf bourguignon, tedy burgundské hovězí ragú.

 

Dokonalé ravioli

V Hergetově Cihelně stojí za ochutnání snad všechny pokrmy z menu, proto je velmi těžké vybírat a doporučovat konkrétní jídla. Mezi předkrmy září tuňákový tatarák s avokádem, který je ozdoben kaviárem z lososového pstruha a nabízí tak pestrou kombinaci chutí s dominancí výtečného masa z prémiového tuňáka, který kvůli stoupajícím cenám suroviny pomalu mizí z nabídky tuzemských restaurací.

 

Šéfkuchař Petr Laštovička představuje své oblíbené suroviny:

Hergetova Cihelna

 

Skvělou volbou jsou také křupavé grilované kalamáry s česnekovým olejem, podávané vtipně na “topince”. Z hlavních jídel nás zaujaly především úchvatné dýňové ravioli s lískovými ořechy, které byly jednoduché a přesto chuťově i vizuálně okouzlující. Šéfkuchař si opět vyhrál s kreativní přípravou, neboť vařené ravioli se navíc ještě pečou, takže jsou mírně křupavé a tím pádem překvapivé svěží a lahodné.

 

Výborné je také černé risotto s grilovanou chobotnicí či grilovaný mořský vlk, nicméně největší a nejzářivější perlou mezi hlavními chody je již zmíněný, křehký a šťavnatý Burger Royal, který by měl ochutnat asi úplně každý host. Zajímavou možnost, jak vyzkoušet více „signature“ jídel v Hergetově Cihelně, poskytuje pětichodové degustační menu podávané za 950 korun.

 

Poklady z Burgundska

Vinný lístek Hergetovy Cihelny nabízí spoustu krásných vín od prestižních moravských vinařů i od věhlasných světových výrobců. Můžete ochutnat vína od několikanásobného vinaře roku z Itálie (Tenuta Fanti), od evropského vinaře roku 2009 Fernándeze, sauvignon vznikající pod dozorem nejlepšího enologa světa pro bílá vína Matta Thomsona a mnoho dalších.

 

Nově je v nabídce krásný sauvignon z vinařství Jean Moreau et Fils v Saint Bris v Burgundsku. Apelace Saint Bris AOC je zvláštní tím, že se v ní jakožto v jediné apelaci Burgundska vyrábí víno ze sauvignonu místo chardonnay. Delikátně připravené víno upoutá svěží vůní angreštu s podtóny bylinek, v chuti dominují minerály a chřest.

 

Červenou konkurencí tohoto vína může být burgundský pinot noir z vinařství Clavelier et Fils apelace Côtes de Nuits. Jedná se o stoprocentní pinot noir z malého rodinného vinařství nedaleko slavného vinařského městečka Beaume.

 

Ročník 2010 byl v Burgundsku mimořádně příznivý pro červená vína a díky tomu se jedná o nádherný a typický pinot. Ve svěží vůni je možné rozeznat stopu malin a třešní, zatímco v pozadí vystupuje černý rybíz. Svěží, krásně pitelné víno s vyváženou strukturou má chuť červeného ovoce s lehkou a svěží kyselinkou a dlouhým závěrem.

 

Byznys a firemní klientela ocení perfektní servis, velkorysé prostory i řadu salónků, které lze využít na nejrůznější akce či privátní jednání.

 

Rozhovor s šéfkuchařem: Petr Laštovička

Petr LastovickaZe které suroviny rád vaříte a proč?

Ze základních surovin stojí nejvýše zřejmě maso, především hovězí, drůbež a zvěřina. A to vzhledem k mým chuťovým preferencím a velké škále druhů těchto mas a možností kuchyňských úprav. 

 

Jaké jídlo, které jste ochutnal v poslední době, vás nejvíce překvapilo?

Halibut s černými lanýži v restauraci Kampa Park. Je to jídlo, které je na tamním menu již poměrně klasikou, a přesto je stále stoprocentním zážitkem.

 

Ve které restauraci si pochutnáte a co si tam dáváte?

 V restauraci Samurai. Mám rád asijskou kuchyni, především v její japonské "nepálivé" formě, proto si vždy rád dám místní pečené mušle svatého Jakuba, nebo posedím s přáteli u teppanyaki.

 

Související