Leden: To nám ještě vládla Nagyová, Nečas, Peake a spol. Oficiálně začala vládní důchodová reforma, do níž se v průběhu času přihlásilo 80 tisíc lidí. Zbytek buď nevěděl, co se po něm chce, případně správně odhadl, že příští vláda tenhle nápad rychle zruší. Prezident Václav Klaus ohlásil svoji pozoruhodnou amnestii. Ze šesti tisíc propuštěných je jich zhruba tisícovka opět za mřížemi.

 

Favoritem prezidentských voleb byl Jan Fischer, který se později po zázračném umazání dluhu z neúspěšné kampaně stal ministrem financí úřednické vlády. Prezidentem byl zvolen Miloš Zeman. "Pokud ČNB sáhne k devizovým intervencím, nebude mít předem stanoven žádný kurz," řekl šéf ČNB Miroslav Singer. Nějak jsme se při tom lednu zapovídali, tak dále už jen radši stručněji.

 

Únor: Průzkumy veřejného mínění slibovaly ODS, že kdyby náhodou byly volby, skončila by v nich druhá za ČSSD. I v Česku se objevilo koňské maso maskované jako hovězí. Do vězení nastoupil poslanec ODS Roman Pekárek.

 

Březen: Václav Klaus poprvé od roku 1989 opustil státní služby a z Hradu zamířil do Institutu Václava Klause na Hanspaulský zámeček zrenovovaný pro tento účel společností PPF. Prezidentský slib složil Miloš Zeman.

 

Duben: Korean Air odkoupily za 67,5 milionu korun minoritní podíl v ČSA. Zdeněk Bakala koupil Centrum Holdings.

 

Květen: Prezident Miloš Zeman se při slavnostním vyzvedávání korunovačních klenotů divně kýval. Mohla za to viróza.

 

Červen: Novou českou superstar a zároveň pokerovým hráčem roku se stal vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Pod jeho dohledem zatkli detektivové z ÚOOZ mimo jiné vrchní ředitelku kanceláře premiéra Nečase Janu Nagyovou (nyní již Nečasovou), čtyři exposlance v "kauze trafiky" a další. Premiér Nečas podal demisi a nechal se zarůst vousem. Andrej Babiš koupil Mafru.

 

Červenec: Nejvyšší soud rozhodl, že na poslance-trafikanty se vztahuje imunita. Miloš Zeman jmenoval novou vládu svých přátel v čele s Jiřím Rusnokem. České dráhy opustil Petr Žaluda.

 

Srpen: Padaly teplotní rekordy. Poslanecká sněmovna se sama rozpustila. Z rozhodnutí dočasných ministrů začaly padat další hlavy na podřízených úřadech a institucích.

 

Září: Kancléř Vratislav Mynář svatosvatě slíbil, že v řádu dnů zažádá o bezpečnostní prověrku. Michal Bílek skončil u fotbalové reprezentace. Nekonečné vyšetřování dopravní nehody podnikatele s politickým vlivem Romanem Janouškem nekončí - soudce si zažádal o superposudek.

 

Říjen: Martin Roman po deseti letech odešel z ČEZ, po postu generálního ředitele opustil i pozici předsedy dozorčí rady. Martin Bursík založil LES a trvá na tom, že testem české demokracie je to, zda Martin Roman nakonec skončí v teplákách. V předčasných volbách utrpěla vítězství ČSSD. Velkopodnikatel Babiš se stal poslancem. Hejtman Hašek a spol. odjeli do Lán, a připravili se tak o posty ve vládě. Novým ředitelem TV Barrandov se stal jistý Vladimír Železný.

 

Listopad: ČNB k všeobecnému překvapení spustila devizové intervence na oslabení koruny. Petr Kellner koupil Telefóniku. Po roce a půl opustil vazbu David Rath. Babiš koupil Rádio Impuls. Zeman pověřil Bohuslava Sobotku jednáním o vládě. Zlatým slavíkem se po 38. stal Karel Gott. Hlavní město Praha přišlo na to, že největší díra v zemi Tunel Blanka vzniká nelegálně.

 

Prosinec: Kancléř Vratislav Mynář svatosvatě slíbil, že v řádu dnů zažádá o bezpečnostní prověrku. Livia Klausová se stala oficiálně velvyslankyní na Slovensku. Vladimír Remek definitivně zamířil na ambasádu do Ruska. ČSSD, ANO a KDU-ČSL se shodli na tom, že se dohodli na vládě. Na tahu je Zeman.

 

Související