Těžko říct, zda se stejné pocty jednou dočká i mladý Čech. Každopádně do Česka a do Evropy nyní přiteče velký balík peněz na vědu. Třeba napomůže zrození vědecké celebrity.

 

Ve středu zazněl startovní výstřel pro vědce, kteří chtějí bojovat o evropské peníze. Mohou začít posílat své přihlášky. „EU nabízí 15 miliard eur na financování výzkumu během dvou let v rámci programu Horizont 2020,“ uvádí jeho twitterový účet.


V celém programu Horizont 2020 se v letech 2014 až 2020 rozporcuje 80 miliard eur. „H2020 dá dohromady akademickou sféru s podniky a vlády,“ myslí si vyhlašovatelé. Je ale otázka, jak se záměr podaří naplnit v praxi. Od středy je možné žádat o peníze třeba na projekty z oblasti personalizované medicíny, na výzkum moří a oceánů nebo na překonávání krize.


A komu evropské peníze vlastně přitečou? „Úžasné místo! Jak vědci vypadají?“ doporučuje Jack Andraka blog LooksLikeScience ukazující, že vědci nejsou neduživí ani nudní. Nebojí se pořádně sportovat a klidně si na hlavě nechají sestříhat číro.


Ačkoliv je Jacku Andrakovi teprve 16 let, o vědě toho ví dost. Loni vyhrál mezinárodní soutěž mladých badatelů Intel ISEF. Ocenění získal za výzkum rakoviny, konkrétně za vývoj senzoru pro odhalování zhoubného bujení slinivky břišní jednoduše z krve nebo moči. A letos na stejném klání získal čtvrtou cenu za práci z oblasti chemie. Nyní ho dokonce ve Vatikánu přijal papež František. A tím jeho sláva nekončí. „Tohle je třicet lidí do třiceti, kteří změnili svět,“ upozorňuje Jeff Griffin, lovec talentů z Marylandu a odkazuje na výběr časopisu Time, který Andraku neopomenul.


Související