Jednou z hlavních oblastí, kde budou mít věřitelé volnější ruce, je oblast zástavního práva. Zástavní věřitel bude mít více možností, jak se dostat ke svým prostředkům. Pokud bude totiž například věc, která je předmětem zástavy, pojištěna a dojde k pojistné události, plnění z pojistné smlouvy bude moci být poskytnuto přímo zástavnímu věřiteli, který je oprávněn je zadržet a v případě nesplnění dluhu se z takového plnění uspokojit.

 

Praktické je i výslovné zakotvení pravidla, jež se týká přikázání pohledávek z účtu, které jsou předmětem zástavního práva. Na prostředky na takovém účtu dosáhne totiž opět přímo zástavní věřitel v případě, že oznámí existenci zástavního práva, respektive výši a splatnost zajištěného dluhu bance.

 

Nové cesty se věřitelům otevírají také v případě výkonu zástavního práva. Nový občanský zákoník totiž umožňuje nejen tzv. prodej z volné ruky, který dává zástavnímu věřiteli možnost zástavu libovolným způsobem zpeněžit, ale připouští dokonce i propadnutí zástavy zástavnímu věřiteli.

 

Zástavní věřitel je v takovém případě oprávněn si věc za libovolnou, nebo předem určenou cenu bez dalšího ponechat. Ani jednou z těchto cest se však věřitel nesmí vydat, pokud by se jednalo o zástavního dlužníka, kterým je spotřebitel nebo osoba v postavení malého či středního podnikatele.

 

Institutů, které věřitelům umožňují lépe a efektivněji využít svá práva a také se jich domoci, přináší nová úprava mnohem více, stačí se o nich jen dozvědět, a o novoroční nadílku je postaráno.

 

Iva Baranová
advokátka, KPMG Legal
Partner rubriky


Archiv sloupků k rekodifikaci najdete na adrese Ekonom.cz/rekodifikace

Související