"Nové" dědické paragrafy občanského zákoníku umožňují lépe než dosud převod vlastnického práva zabezpečit. Nyní platná úprava dědického práva byla řadu let kritizována jako nedostatečná. Poslední vůle mrtvého byla striktně limitována, v závěti se nepřipouštěly příkazy či podmínky, neřešila se ochrana věřitelů. S novým občanským zákoníkem se koncepce dědění podstatně mění. Revoluční je téměř absolutní respekt k vůli zůstavitele i řada nových institutů jako dědická smlouva, závěť s doložkou, odpovědnost dědiců za dluhy, odkaz, náhradní dědic, vykonavatel závěti či zřeknutí se dědictví.

 

Doposud mohl zůstavitel ovlivnit jen kdo a co má po jeho smrti dostat. Nově bude možné projevit svoji vůli rozmanitě - např. podmiňovat nabytí dědictví přáním, aby nemovitosti zůstaly i po jeho smrti v majetku rodiny. U podnikatelů pak lze upravit nakládání s obchodním podílem. Zajímavou alternativou bude dědická smlouva, která je uzavírána mezi zůstavitelem a dědicem a později není jednostranně odvolatelná.

 

Kromě přínosných částí dědictví, jako jsou aktiva typu obchodní podíl či práva k ochranným známkám, může dědic zdědit i pasiva. Zatímco dnes dědic ručí za případné dluhy jen do výše ceny dědického podílu, nově toto omezení padne. Povinností dědiců bude hradit dluhy zůstavitele plně, a to i ze svého výlučného majetku. Zbavit se zděděného dluhu bude možné jen zřeknutím se dědictví nebo tzv. výhradou soupisu majetku. Závěrem poznámka pro nedočkavé. Kdo chce stihnout sepsat závěť již podle nových pravidel letos, může, ale nesmí do konce roku zemřít.

 

Soňa Titlbachová
advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners
Partner rubriky


Archiv sloupků k rekodifikaci najdete na adrese Ekonom.cz/rekodifikace

Související