"Kdo si hraje, nezlobí," zdůvodnil šéf kvasinského závodu Škody Auto Pavel Richter, proč automobilka vybavila školy v okolí závodů Kvasiny a Vrchlabí stavebnicemi Merkur a proč podporuje vybavení dopravních hřišť i sportovní aktivity. "Nechceme, aby se děti toulaly po ulicích, a když je přitáhneme ke sportu, bude to mít vliv na snížení kriminality," dodal.

 

Cenu týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci s radnicí ovšem nakonec získala firma Juta ze Dvora Králové. Ta pomohla městu otevřením firemní mateřské školy pro 45 dětí. Pomohla tak řešit nedostatečnou kapacitu školek zřizovaných městem, mateřinka navíc funguje i pro děti rodičů, kteří nejsou zaměstnanci firmy. Kdyby ji město stavělo samo, potřebovalo by na to 10 milionů, a roční provoz by radnici stál 517 tisíc korun.

 

Nejlepším místem pro byznys se letos v Královéhradeckém kraji stala Dobruška. Ta se může pochlubit nejnižší dlouhodobou nezaměstnaností, dobrou finanční stabilitou, dostatečným rozsahem úředních hodin a úředníky, kteří rychle vyřizují agendu. Na druhé příčce se umístilo Nové Město nad Metují, třetí skončila Nová Paka.

V sousedním Pardubickém kraji se letos jako nejpřívětivější místo pro byznys jeví samotné krajské město. Pardubice bodují zejména nízkou nezaměstnaností, dobrou finanční stabilitou, vyhovující vzdáleností od dálnice, úspěchem v testu elektronické komunikace a rozsáhlou otevírací dobou na radnici. Na druhém místě srovnávacího průzkumu Město pro byznys se umístil Lanškroun, třetí skončila Polička.

 

Také v Pardubickém kraji se představitelé průmyslu shodují, že se musejí starat již o základní školy, a tam se snažit podchytit zájem žáků o techniku, protože na střední škole již bývá pozdě. Zástupci měst ze všeho nejvíce vítají, když firmy poskytují lidem relativně jisté zaměstnání, protože to se pozitivně projevuje i v počtu dětí, a když nabízejí vhodná místa rovněž mladým vysokoškolákům, neboť jedním z negativních jevů je, když se vzdělanější rodáci houfně stěhují do Prahy či Brna.

 

Cenu týdeníku Ekonom za spolupráci s radnicí získala společnost Saint-Gobain Adfors. Podnik, který v Litomyšli zaměstnává asi tisíc lidí, se například podílel na modernizaci čistírny odpadních vod, do níž investoval asi 40 milionů korun. Tento výrobce technických textilií dále sponzoruje kulturu a sport.

 

Vyhlašovatelem srovnávacího průzkumu Město pro byznys je týdeník Ekonom, partnery Komerční banka, Metrostav a Škoda Transportation, odbornými garanty Hospodářská komora a CRIF - Czech Credit Bureau, zpracovatelem průzkumu agentura Datank.

 

 

Zástupci nejúspěšnějších měst Králové­hradeckého kraje. Zleva starosta Nové Paky Rudolf Cogan (3. místo), starosta Dobrušky Petr Tojnar (1. místo) a starosta Nového Města nad Metují Petr Hable (2. místo).

Ředitel kvasinského závodu Škody Auto Pavel Richter zdůrazňuje, že "fabrika nekončí plotem".

Starosta Hořic Ivo Doležal oceňuje firmu Swell, protože zaměstnává "chytré a mladé lidi".

Marie Čermáková z Juty si od redaktora Ekonomu Petra Korbela převzala ocenění pro podnik, který v Královéhradeckém kraji nejlépe spolupracuje s radnicí.

Nejúspěšnější v Pardubickém kraji: zleva starostka Lanškrouna Stanislava Švarcová (2. místo) a náměstek primátora Pardubic Jindřich Tauber (1. místo).

Starostka Hlinska Magda Křivanová vyzdvihuje působení firmy Příhoda.

Foto: Vojtěch Resler, Pavel Vítek

Související