Právě v tuto dobu začínají české energetické a průmyslové podniky masivně investovat do ekologizace svých uhelných kotlů. Jedná se o 23 projektů v celkovém objemu 19 miliard korun, jež povedou ke snížení škodlivých emisí oxidů dusíku, oxidu siřičitého a jemných prachových částic.

 

Cílem těchto investic je splnit přísnější emisní limity, které pro velké spalovací zdroje začnou platit v lednu roku 2016. Jenže už o dva roky později mají vstoupit v platnost mnohem přísnější limity, do kterých se české průmyslové a energetické podniky nevejdou.

 

Dokument o délce 884 stran, známý pod zkratkou BREF LCP, tak může evropskou ekonomiku během příštích deseti let změnit k nepoznání. Otevřeně se mezi firemními šéfy hovoří o hrozbě vynuceného odstavení uhelných elektráren a tepláren, ale také oceláren, ropných rafinerií a papíren.

 

Navržené limity emisí oxidů síry, dusíku či oxidu uhelnatého jsou natolik přísné, že všechny z nich současně nesplňuje ani jedna uhelná elektrárna v Evropě. „Bez dodatečných miliardových investic by nebylo možné provozovat ani úplně nový uhelný blok budovaný v Ledvicích,“ potvrzuje mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Nová pravidla nebudou plnit ani moderní paroplynové elektrárny. A to včetně zařízení v bavorském Irchingu, které se chlubí rekordní účinností 59,7 procenta.

 

Podle konzultační firmy ENA budou mít nová pravidla drtivý dopad hlavně na středně velké uhelné a plynové zdroje. Dosud platné emisní limity se v jejich případě mají snížit často šestkrát až sedmkrát. Evropská komise má též v plánu začít regulovat také vypouštění chlorovodíku, fluorovodíku a rtuti do ovzduší.

 

Šéfové průmyslových a energetických podniků nyní lobbují za to, aby ministři členských zemí Evropské unie návrh zablokovali během energetického summitu, který se koná 12. prosince. Navzdory panice, která momentálně vládne v českém byznysu, však zůstává ministerstvo průmyslu a obchodu v klidu.

 

„V současné době nelze vyvozovat závěry o tom, že se blíží konec těžkého průmyslu nebo energetiky, neboť revize dokumentu BREF LCP je v půli cesty. Předpokládáme, že revize dokumentu bude probíhat ještě minimálně dva roky,“ odpověděl ředitel odboru ekonomických analýz na ministerstvu Jaroslav Vomastek.

Související