Někteří ředitelé českých poboček nadnárodních společností dostávají z centrál tolik úkolů, že jen těžko hledají v diáři čas na schůzku, a zahraniční majitelé se v menším českém městě objeví tak jednou za dvacet let. Nejlépe se proto většinou daří spolupráci tam, kde je vedení firem ryze domácí. Jenže i tyto vztahy se někde pokazily.

 

Jak upozorňuje hustopečský starosta Luboš Kuchynka, kvůli zákonu o zadávání veřejných zakázek si lokální podniky často "ani neškrtnou", což občas vede k napětí. Zastupitelé přitom tvrdí, že nejdůležitějším přínosem zůstává, když firmy zaměstnávají místní obyvatele. Nicméně se stále dají najít i příklady, kdy soukromé společnosti dobrovolně a nezištně dělají mnohem více.

 

Tyto aktivity letos v rámci akce Město pro byznys propaguje zvláštní cena týdeníku Ekonom, kdy příkladně spolupracující firmy nominují samotní starostové. V Jihomoravském kraji tuto cenu získala společnost Pegas - Gonda ze Slavkova u Brna. Ta například přispěla částkou půl milionu korun na vybudování nové komunikace v Zahradní ulici, přičemž celkové náklady činily 950 tisíc - bez její významné pomoci by tedy obec nemohla tento dlouhodobě připravovaný investiční záměr realizovat.

 

Díky kvalitní infrastruktuře, dobrému přístupu radnice, čistému ovzduší a nízké ceně bytů se podnikatelsky nejpřívětivějším městem Jihomoravského kraje stalo Veselí nad Moravou. "Důležitá je dobrá komunikace založená na vzájemné důvěře," tvrdí místostarosta Petr Kolařík a připomíná, že podnikatelé se zapojují do práce komisí pro rozvoj města a cestovního ruchu a do diskusí nad změnami územního plánu. Druhé místo na jihu Moravy patří Vyškovu a třetí Hustopečím.

 

Ve Zlínském kraji zvítězila firma PharmDr. Bohumil Hanák - Lékárny Hanák. Ta loni věnovala sto tisíc korun, které směřovaly například dobrovolným hasičům na zřízení hasičského muzea, na nákup křovinořezu pro technické služby či na Vizovické kulturní léto Aloise Háby. "Pokládám za svou morální povinnost pomáhat městu, kde bydlím, a jsem spokojený," říká podnikatel Hanák. Vizovice přitom obsadily první místo také v samotném srovnávacím průzkumu Město pro byznys, a to hlavně díky vstřícným úředníkům a nízké nezaměstnanosti (na druhé příčce se umístil Holešov, třetí místo obsadila Bystřice pod Hostýnem). "Naše město má ten největší předpoklad pro rozvoj podnikání, a to jsou pracovití lidé," zdůrazňuje místostarostka Vizovic Zuzana Štalmachová.

 

Zástupci vítězných měst Jihomoravského kraje 2013: zleva starosta Vyškova Karel Goldumend (2. místo), místostarosta Veselí nad Moravou Petr Kolařík (1. místo) a hustopečský starosta Luboš Kuchynka (3. místo).

Cenu týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci se slavkovskou radnicí přebírá od redaktora Ekonomu Petra Korbela Josef Gonda, zakladatel a šéf firmy Pegas - Gonda (vpravo).

Nejúspěšnější ve Zlínském kraji: zleva holešovský místostarosta Rudolf Seifert (2. místo), místostarostka Vizovic Zuzana Štalmachová (1. místo) a místostarosta Bystřice pod Hostýnem Antoním Pařízek (3. místo).

Bohumil Hanák vlastní čtyři lékárny, podporuje Vizovické zámecké kulturní léto, knihovnu, hasiče, dětské hřiště či vydávání knih.

Foto: jiří Zerzoň

Související