Závazný je sice už skoro dva roky, dlouhé měsíce se ale zdálo, že nikoho příliš nezajímá. I když ho firmy na začátku vycítily a chvíli větřily, co a jak dále. Po pár týdnech se však vůně novorozence změnila v pach mrtvoly. Dokonce to vypadalo, že se ta mrtvola časem rozpadne v prach. Opak se ale stal pravdou. Ožila, a hladová, tak jako v zombie filmech, se vrhla na svoji kořist. Na firmy, které se nechaly tím klidem ukolébat a možná zapomněly na svá trestněprávní rizika.

 

Říkáte si, že na ekonomický týdeník jde o příliš expresivní a nadnesený popis? Možná, ale snad alespoň trochu ilustruje, že v novém právním speciálu, který vám budeme na stránkách tištěného Ekonomu servírovat každý poslední čtvrtek v měsíci, se neztratíte pod nánosy paragrafů a právních termínů.

 

Loni vyšlo ve Sbírce zákonů přes 500 předpisů. Letos půjde asi o podobné číslo. Velmi rychle a prakticky nekontrolovatelně tak přibývají nová a závazná pravidla. Navíc jsou neustále měněny nejdůležitější byznysové zákony typu zákoníku práce nebo zákona o veřejných zakázkách. K tomu od příštího roku dopadnou na veškeré podnikání tisíce paragrafů nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích. Spousta věcí bude zcela nejasná. A my se vás tím vším budeme snažit bezpečně provést.

 

Kromě toho budeme mapovat i dění v byznysové advokacii. Právníka totiž přinejmenším občas potřebuje snad každý podnikatel. A vědět, co se v tom jejich uzavřeném a jen těžce proniknutelném byznysu děje, se může hodit.

 

Ale zpět k zombíkům. Pokud nechcete, aby se vaše podnikání proměnilo v trestněprávní horor, přečtěte si pozorně speciál v aktuálním čísle Ekonomu.

 

Jan Januš
šéfredaktor měsíčníku Právní rádce

Obalka Ekonom 442013