Podle starostů zejména menší města a obce trpí trvalým poklesem počtu obyvatel. Mladí lidé odcházejí studovat do velkých měst, kde většinou už zůstávají. Právě jejich větší angažování v místních firmách je může v rodných obcích udržet. "Zjistili jsme, že jedinou cestou k zajištění kvalitních zaměstnanců je, že si je vychováme sami," vysvětlil spolupráci s místními školami ředitel společnosti Wera Werk z Bystřice pod Pernštejnem Martin Broich. Ta sází na to, že vhodné adepty do tohoto strojírenského podniku "odchytí" už během základní školy. Podobný model by uvítali i starostové dalších obcí.

 

Stejně jako v jiných krajích i na Vysočině se pak starostové často potýkají s problémem veřejných zakázek. Rádi by jimi podpořili byznys místních firem, a tím i lokální zaměstnanost, nicméně často kvůli nejnižší nabídce vyhrávají "přespolní". Místo aby místní společnosti mohly díky veřejným zakázkám zaměstnat více lidí z regionu, často z nich tak těží úplně jiné, vzdálenější oblasti.

 

Na Vysočině se kromě spolupráce se školami firmy nejčastěji angažují ve zmiňované kultuře a sportu. Právě štědré příspěvky v řádu stovek tisíc ročně zajistily cenu týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci s radnicí humpolecké firmě Rodinný pivovar Bernard. "V rámci své dlouhodobé strategie podporuje různé organizace a spolky, které jsou aktivní a činné, v rozsahu mnoha set tisíc korun ročně. Na charitu firma dává 150 tisíc korun, sport podporuje částkou 300 tisíc korun a kulturu zhruba jedním milionem," vypočítává starosta Humpolce Jiří Kučera důvody, proč právě pivovar Bernard na cenu nominoval. Humpolec se zároveň už popáté stal vítězem výzkumu Město pro byznys. Další místa na pomyslných stupních vítězů obsadily Pelhřimov a Velké Meziříčí.

 

Sázka na podporu školství se vyplatila i firmě oceněné za Jihočeský kraj. Společnost Rašelina Soběslav se zavázala, že každoročně bude za 41 tisíc korun kupovat pro žáky dvou místních základních škol výukové pomůcky. Do roku 2018 chce takto utratit celkem 330 tisíc korun.

 

Finanční pomoc je pro mnoho měst velkou pomocí. Podle radních, kteří se zúčastnili jihočeského finále Města pro byznys, je nicméně mnohem důležitější samotný fakt, že dávají jejich obyvatelům práci. Vytváření nových pracovních míst kvitují starostové s nadšením. Na setkání v Českých Budějovicích se například firma Denios, vyrábějící kontejnery či vany pro skladování nebezpečných látek, pochlubila plánovanou investicí za téměř 200 milionů korun ve Strakonicích. Tato německá firma zaměstnává v současné době ve Strakonicích 80 lidí. "V nových prostorách, které postavíme v průmyslové zóně, najde výhledově uplatnění až 200 pracovníků," prozradil Jan Matějka, jednatel Denios Strakonice.

 

Rudolf Chloupek, náměstek primátora Jihlavy, ocenil společnost Bosch jako největšího zaměstnavatele ve městě. Na cenu týdeníku Ekonom ji ovšem nenominoval, údajně proto, aby "neurazil" ostatní firmy, s nimiž město spolupracuje.

Senátor a dřívější hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil popírá, že by spolupráce mezi radnicemi a firmami fungovala jen v malých městech. "Také ve velkém městě, jako je Jihlava, se s podnikateli často stýkáme," tvrdí.

Vedoucí odboru živnostenský úřad z Havlíčkova Brodu Lenka Benešová převzala z rukou redaktora týdeníku Ekonom Jana Němce ocenění za nejlepší webové stránky.

Zástupci vítězných měst Jihočeského kraje: Bohuslav Navrátil, starosta Blatné (3. místo), uprostřed Josef Knot, místostarosta Písku (1. místo), a Jaroslava Martanová, místostarostka Vimperka (2. místo).

Dalibor Carda, starosta Českého Krumlova, chválil za spolupráci s městem Sdružení cestovního ruchu, jehož členy je 21 podnikatelských subjektů.

Starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka (vlevo) vyzval firmy k větší spolupráci s městy.

Jan Matějka, jednatel společnosti Denios ze Strakonic. Protože jsou výrobky firmy zaměřené na ochranu životního prostředí, zakoupila tato společnost za 35 tisíc korun stromy pro město a pomohla i s jejich výsadbou.

Foto: Vojtěch Resler

Související