Práce tří amerických Nobelistů, kteří si v letošním roce rozdělí osm milionů švédských korun jako bonus k jednomu z nejvyšších možných ocenění za svou práci, zaslouží bezesporu uznání. Jejich výzkum v oblasti finančních trhů zásadně ovlivnil přístup investorů a jejich chování na burze.

 

První z laureátů, Eugene Fama z Chicagské univerzity, ukázal, že finanční trhy jsou velmi pružné při analýze nových informací a jejich "zapracování" do cen akcií nebo dluhopisů. Z jeho výzkumu plyne, že informace se v ceně odrazí prakticky hned, a tudíž je v podstatě nemožné "být lepší než trh", predikovat v krátkém odbobí vývoj cen aktiv lépe než ostatní a díky tomu vydělávat.

 

Druhý lauerát, yaleský profesor Robert Shiller, jeho práci dále rozvinul. Dokázal, že i přes velkou míru efektivity finančních trhů občas investoři podléhají stádnímu chování a vkládají pod vlivem rozhodnutí svých kolegů peníze do aktiv, která jsou evidentně přeceněná. Kvůli tomu podle Shillera dochází k tvorbě cenových bublin.

 

Vysvětlit přesně práci třetího oceněného, profesora ekonomie z univerzity v Chicagu Larse Petera Hansena, je mnohem složitější. Jen velmi zjednušeně: Hansen se zabývá zkoumáním makroekonomických modelů za podmínek nejistoty a vývojem statistických metod k testování teorií oceňování aktiv na skutečných datech.

 

Je nesporné, že finanční trhy jsou minimálně od roku 2007 jakožto hlavní hybatelé ekonomického dění v centru pozornosti, a to nejen u investorů, ekonomů či politiků, ale také běžných lidí. Z tohoto pohledu samozřejmě dává smysl ocenění zrovna těchto tří vědců, kteří výrazně přispěli k pochopení fungování trhů.

 

Bohužel ale zároveň platí, že ani sebelepší výzkum nepomůže sám o sobě krizím, které vysvětluje, zároveň také předejít či zabránit. Přestože totiž existují nástroje, s jejichž pomocí lze identifikovat nebezpečné bubliny na trzích, které po prasknutí napáchají obrovské škody, je nezbytné, aby tyto nástroje někdo využíval.

 

Shiller díky svému výzkumu dokázal varovat Ameriku před nebezpečím realitní krize v roce 2007. Upozorňoval, že ceny domů v USA jsou nebezpečně "přestřelené", a že po jejich pádu hrozí katastrofa. Nobelovu cenu by si tak příště zasloužil ten, kdo by přiměl regulátory, centrální bankéře i politiky, aby takovým varováním věnovali patřičnou pozornost.

Související