Každá buňka je v podstatě miniaturní továrna. Vyrábí chemické látky a zajišťuje jejich „rozvoz“ na patřičná místa. Jak celý mechanismus funguje? To zkoumala trojice letošních laureátů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství: Dva Američané James Rothman a Randy Schekman spolu s badatelem německého původu Thomasem Südhofem, který už třicet let působí ve Spojených státech.

 

Jejich poznatky spadají z větší části do oblasti biologie a fyziologie. Mohou mít však i praktické dopady – poruchy buněčného přepravního systému přispívají ke vzniku neurologických onemocnění, cukrovky nebo vedou k poruchám imunity.

 

„Je to zábavný, hovorný a velmi renesanční člověk,“ hodnotí pro Ekonom Randyho Schekmana český biolog Jan Černý z Přírodovědecké fakulty UK. Náhodně se potkali zhruba před deseti lety a měli příležitost popovídat si. Probrali výzkum kvasinek, ale třeba i literaturu a hudbu. „Už tehdy kolegové o Schekmanovi říkali, že jednou dostane Nobelovku,“ vzpomíná docent Černý, kterého letošní rozhodnutí Nobelova výboru až tolik nepřekvapilo. Ocenění podle něj mohlo klidně přijít o pět nebo deset let dříve.

 

A co vědci vlastně studovali? Po buňce putují stovky váčků naplněných různými chemickými látkami, třeba inzulínem nebo různými neuropřenašeči. Randy Schekman s pomocí modelového organismu pivní kvasinky zkoumal, jak se váčky přesně chovají. Kvasinky zmutoval a analyzoval, jaké molekuly jsou odpovědné za pohyb váčků. „Stál v podstatě u zrodu nové vědní podkapitoly,“ dodává Černý.

 

Další z laureátů James Rothman zjednodušeně řečeno studoval, jak se tyto „batůžky“ plné chemických látek v buňce navzájem hledají a propojují. Nejblíže k praxi pak má práce Thomase Südhofa. Ten se zabýval dopady pohybu některých váčků na nervovou či svalovou soustavu.

 

Letošní vyhlášení laureátů Nobelovy ceny nebylo pro odborníky až takovým překvapením. Někdy to ale bývá pořádný šok. Existuje však způsob, jak alespoň z části dopředu odhadnout, kdo má šanci uspět. Stačí sledovat vyhlášení jiného ocenění zvaného Lasker. Jeho laureáti často dostávají po čase i Nobelovu cenu. Funguje tedy jako určitá předpověď. Všichni tři laureáti Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství získali v minulosti Laskerovu cenu. Thomas Südhof ji dostal až letos.

Související