Nově složená Poslanecká sněmovna by měla po svém zvolení dostat okamžitě na stůl novelu o poplatcích za hospitalizaci v nemocnicích, léčebnách či lázních. Stokorunový poplatek za denní pobyt ve zdravotnických zařízeních totiž k 1. lednu zrušil Ústavní soud.

Vláda premiéra v demisi Jiřího Rusnoka chce opět předložit i návrh státního rozpočtu, který pro příští rok počítá se schodkem 112 miliard korun. Ministerský předseda to uvedl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce.

Návrh podle Rusnoka sníží poplatek na 60 korun za den a platit ho nebudou děti a mladiství do 18 let. Možný je prý i limit počtu dní v roce, po něž by pacienti platbu hradili.

"Formálně vzato pošleme sněmovně ještě jednou tentýž státní rozpočet," pokračoval Rusnok. Nevyloučil, že úřednická vláda podá nové sněmovně i další předlohy, konkrétní ale nebyl.

"Uvidíme, s čím ministři přijdou," dodal.

Sloučení ministerstev jako virtuální záležitost

Rusnok by byl připraven stáhnout ze Senátu zákonné opatření o zvýšení plateb na zdravotní pojištění za státní pojištěnce, tedy například děti a důchodce. Udělal by tak ale pouze v případě, pokud by Senát zvedl částku nad vládní návrh, tedy nad 4,7 miliardy korun ročně navíc.

"Musel bych to udělat, protože bych se dostal do rozporu se schváleným návrhem státního rozpočtu," řekl Rusnok. Senát bude zákonné opatření schvalovat v polovině týdne.

Úřednický premiér v demisi kritizoval v televizi nynější znění zákona o zadávání veřejných zakázek a postavil se proti sloučení ministerstva dopravy a ministerstva průmyslu a obchodu, jak předpokládal plán minulé koaliční vlády.

"Úspory s tím spojené jsou naprosto minimální," řekl Rusnok a celý tehdejší úsporný plán ve státní správě označil za virtuální záležitost.