Model Spaceback je o celých 18 centimetrů kratší než Rapid. Nabízí se navíc v pestrých barevných kombinacích, jako jsou škodovácká sytě zelená, žlutá nebo červená. Parádu udělá také panoramatická střecha, která může být opticky protažena až do poloviny zadních výklopných dveří. Škoda to dělá pomocí kombinace tmavého skla a černých lesklých ploch, které jako by tvořily jeden celek. Spaceback je s tímto prvkem nesmírně šik. Výrazné zkrácení délky nadprůměrnou vnitřní prostornost nikterak neohrozilo. Centimetry se totiž střihaly na zádi. Ve druhé řadě sedadel je tak dostatek místa i pro hodně vysokého člověka. Pod pátými dveřmi je k dispozici 415 litrů kapacity na zavadla, se kterými by byla Škoda špičkou mezi hatchbacky nebýt nové Hondy Civic s mamutím objemem 477 litrů.

 

Nový model má pohledný dekor palubní desky i tříramenného volantu. Může simulovat třeba klavírní lak nebo hrubě opracovaný hliník. Do výbavy si lze zaškrtnout i navigaci, jde ale jen o nejlevnější systém Amundsen+. Příjemností navrch je sada takzvaných simply clever řešení. Jde například o držák na mobil, schránku na výstražnou vestu, odpadkový koš nebo škrabku na led schovanou ve víčku palivové nádrže.

 

 

Ekonom si k prvnímu seznámení s vozem vybral naftový motor 1.6 TDI s výkonem 66 kW. Jednotka je spojená s manuální pětistupňovou převodovkou, která má poměrně hrubý chod, a proto je třeba se s ní trochu prát. Jinak je ale přesná a nastavená na delší převody tak, aby byla jednotka co nej-úspornější. V tabulce slibuje 4,4 litru na 100 kilometrů. Během prvních jízd se Ekonomu podařilo dosáhnout na 5,8 litru, dlouhodobě tak čísla snadno klesnou pod hranici pěti litrů. Velmi nízká spotřeba je ale vykoupena slabou dynamikou.

 

Pro srovnání s turbodieselem Ekonom ještě sáhl po jednotce 1.2 TSI s podobným výkonem 63 kW. Zde je dynamika výrazně lepší, stejně tak kultivovanost jednotky. Pokud ji ale řidič využívá plnými doušky, může se spotřeba vyšplhat k sedmi litrům benzinu na 100 kilometrů.

 

Za pozornost stojí také rozdíl v řízení. Škoda v Rapidu Spaceback nahradila hydraulický posilovač elektrickým, aby ušetřila hmotnost a spotřebu. V případě turbodieselu se Ekonom nemohl zbavit pocitu, že řízení je ve středové poloze poměrně volné a zabírat začíná až po větším natočení volantu. Naopak s benzinem pod kapotou je volant ostřeji nastaven. Posilovač ovšem v obou případech pracuje s velkým nasazením.

 

Pochvala pak musí směřovat k podvozku. Přes použití jednoduché zadní nápravy Škoda dokázala, že i z levného řešení se dají získat dobré jízdní vlastnosti. Při dálničních rychlostech je podvozek stabilní, není ho třeba v pruhu "vodit". V zatáčkách drží, navíc se jízda na hraně dobře odhaduje.

 

Dobře navržený Spaceback nemá mnoho velkých nedostatků, vypadá atraktivněji než Rapid a přitom je k dostání za stejnou cenu. Mladoboleslavská automobilka ho uvádí na trh za 269 900 korun. Testovaná verze 1.6 TDI začíná na 358 900 korunách a 1.2 TSI stojí od 302 900 korun. Bude zajímavé sledovat, která z variant si nakonec získá největší přízeň řidičů.

 

Tabulka technických parametrů
Škoda Rapid Spaceback 1.6 TDI

Motor: vznětový čtyřválec
Objem: 1598 ccm
Výkon: 66 kW (90 k)
Toč. moment: 230 Nm
Zrychlení 0-100 km/h: 11,9 s
Max. rychlost: 182 km/h
Převodovka: 5stupňová manuální
Komb. spotřeba: 4,4 l/100 km
Rozměry: 4304 x 1706 x 1459 mm
Rozvor náprav: 2602 mm
Hmotnost: 1260 kg
Objem kufru: 415/1380 l
Cena: 358 900 Kč

Pochvala směřuje k podvozku. Přes použití jednoduché zadní nápravy Škoda dokázala, že i z levného řešení lze získat dobré jízdní vlastnosti.

Škoda Rapid Spaceback láká pestrými barevnými kombinacemi, jako jsou škodovácká sytě zelená, žlutá nebo červená.

Nový model dostal pohledný, byť plastový dekor palubní desky i tříramenného volantu.

Součástí sady simply clever řešení je i proslulá škrabka na led schovaná ve víčku palivové nádrže.

Praktické a zároveň šik jsou držáky na nápoje umístěné mezi zadními sedadly Spacebacku.

Pod pátými dveřmi je velkorysý prostor pro zavazadla.

Panoramatickou střechu lze opticky protáhnout až do poloviny zadních dveří.

Foto: Škoda Auto

Související