Společnost Sezako Přerov založila vietnamskou Viet-Sec a získala v ní 60procentní podíl. Viet-Sec provozovala kamenolom, přičemž Sezako zajistila technologie. V letech 2009 až 2011 kamenolom fungoval. Ředitelem byl Phang Cong Hien, představitel jedné z vietnamských spoluvlastnických firem. Ten se podle Jana Švrčka, spolumajitele společnosti Sezako Přerov, dopouštěl jednání namířeného proti české straně: neevidoval její kapitálové vklady, nejednal s péčí řádného hospodáře, naopak sám sebe obohacoval a lom na počátku roku 2011 uzavřel, ačkoliv byl po všech stránkách schopen provozu.

 

Společnosti Sezako tak byla způsobena značná škoda, která spočívá jednak ve zmaření kapitálového vkladu do společnosti, a dále v ušlém zisku. K této škodě přispěly podle firmy Sezako Přerov neoprávněné zásahy krajských úřadů a nečinnost dozorujících orgánů: firma podávala trestní oznámení a podněty k finanční kontrole, které však nebyly adekvátně řešeny. Prvoinstanční soud pak nároky majoritního akcionáře zamítl.

 

Odvolacího řízení v Hanoji se účastnili český velvyslanec Martin Klepetko a obchodní rada Milan Vágner, ale i zástupkyně rakouské ambasády a představitelé některých českých společností, které ve Vietnamu působí. Jako hlavní důkaz předložil zástupce firmy Sezako Přerov vyjádření generálního celního inspektora z vietnamského ministerstva financí, který konstatoval, že došlo k podvodům, které je nutné vyšetřit.

 

„Je to první vyhraná bitva, ale nikoli válka. Záležitost ještě neskončila, kauza se vrací k první instanci a lom zatím nemůžeme otevřít,“ řekl Švrček týdeníku Ekonom s tím, že jeho zkušenost by měla být varováním pro české podnikatele, aby byli při obchodech s Vietnamem velmi obezřetní.

Související