Pokud druhý nejbohatší muž v republice v předčasných volbách koncem října uspěje, zařadí se Česko mezi evropské výjimky. Proč? Miliardáři na starém kontinentu oslovili zatím jen voliče v Itálii v podobě Silvia Berlusconiho.

 

Americká tradice je jiná, za volbou Johna F. Kennedyho stál bohatý rodinný klan, v současnosti je příkladem miliardáře v politice uznávaný starosta New Yorku Michael Bloomberg. Jinak se ale boháči na postech prezidentů, předsedů vlád a vlivných ministrů objevují spíše v zemích, jako je Chile, Libanon a nově i v Číně.

 

Bez zajímavosti není ani to, že Babišovu hnutí ANO 2011 pomáhá proslulá americká agentura Penn Schoen Berland, které v Tbilisi vděčí za premiérské křeslo nejbohatší Gruzínec Bidzina Ivanišvili.

 

Má Babiš naději na zvolení v říjnových volbách do sněmovny? Jeho šance stoupají. „Pokud neudělá fatální chybu a podaří se mu přitáhnout další výrazné osobnosti, může v podzimních volbách uspět,“ odhaduje pro Ekonom Daniel Kunštát ze Sociologického ústavu České akademie věd. A osobnosti – od Martina Stropnického přes řadu podnikatelů po Pavla Teličku – očividně Babiš láká.

 


obalka ekonom 262013- Stane se Andrej Babiš českým Berlusconim?

- Jaký je jeho manažerský styl, který může uplatnit i v politice?

- K kteří podnikatelé patří mezi Babišovy podporovatele a jaká je jejich motivace?

O fenoménu miliardářů, kteří se angažují v politice, si můžete přečíst v novém čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete přečíst i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Související