“Post správce státní kasy pro Andreje Babiše je podmínkou pro budoucí vstup hnutí ANO 2011 do kabinetu,” řekl Ekonomu podnikatelův politický poradce Martin Komárek. Tento požadavek má platit bez ohledu na to, zda by vládu po říjnových předčasných volbách sestavovala ČSSD či pravice.

 

Jako ministr financí hodlá Babiš především “utěsnit” díry, kterými se z rozpočtu v důsledku zlodějin a plýtvání ztrácí možná až 200 miliard korun ročně. Současně chystá zlepšit výběr daní, kterým se zase stát pravidelně nechává obírat o dalších 60 miliard.

 

Pak by se také nemusely zvyšovat daně a přitom by zůstalo dost peněz na rozvoj ekonomiky, školství, zdravotnictví i na programy ve prospěch sociálně slabých. Nebo celých regionů, například Ostravska.

 

To, že se ANO 2011 dostane do poslanecké sněmovny, berou jeho lídři jako hotovou věc. Další podmínkou pro vstup hnutí do vlády má být souhlas koaličních partnerů nejen s jeho správou státních financí, ale rovněž likvidace imunity politiků, kteří by navíc spolu s blízkými příbuznými začali předkládat majetková přiznání. I to má pomoci zastavit rozkrádání veřejných peněz. Vládní spolupráce je podle Komárka možná prakticky se všemi politickými stranami s výjimkou komunistů.

 

Babišovy šance na úspěch ve volbách podle odborníků stoupají. “Pokud neudělá nějakou fatální chybu, může uspět,” soudí Daniel Kunštát ze Sociologického ústavu České akademie věd. Přímý vstup miliardářů do české politiky naznačil za nový, ale vcelku očekávaný trend.

 


obalka ekonom 262013- Stane se Andrej Babiš českým Berlusconim?

- Jaký je jeho manažerský styl, který může uplatnit i v politice?

- K kteří podnikatelé patří mezi Babišovy podporovatele a jaká je jejich motivace?

O fenoménu miliardářů, kteří se angažují v politice, si můžete přečíst v novém čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete přečíst i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Související