Belgičan Koen De Backer je v poslední době ve světě žádaným řečníkem. Zkušený ekonom z Ředitelství pro vědu, technologie a průmysl OECD je totiž expertem na novinku, která stále více zajímá vlády především vyspělých zemí - na ideu globálních hodnotových řetězců a její zavádění do praxe. Ta jinými slovy a s podporou srozumitelných grafů a statistik říká vlastně totéž, co opakují i čeští ekonomové, byznysmeni a osvícenější politici: pokud chce česká ekonomika v globálním světě dlouhodobě uspět, musí se soustředit na inovace, vědu, výzkum, přidanou hodnotu. "Je samozřejmě nesmysl odhánět zahraniční investory, kteří zde vytvářejí pracovní místa. Ale zároveň je důležité budovat znalostní ekonomiku, podporovat české firmy v inovacích, v investicích do vědy a výzkumu, do designu, budování silné značky. To nějakou dobu trvá. Je to proces na pět deset let dopředu," říká De Backer, který nedávno o globálních hodnotových řetězcích a měření mezinárodního obchodu podle přidané hodnoty přednášel i v Praze v Černínském paláci."Jde o to, abychom takové poznatky a analýzy OECD pomáhali uvést do praxe, do činnosti zastupitelských úřadů a do práce moderní ekonomické diplomacie," poznamenává k tomu náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.