Vývoz severočeského hnědého uhlí do Německa byl v 90. letech politicky citlivým tématem. Dnes se situace obrací. Němečtí politici a média si začínají stěžovat na fakt, že roste vývoz hnědého uhlí do Česka.

„Vývoz uhlí je opravdový skandál,“ stěžuje si Dorothea Frederking, která v zemském sněmu spolkové země Sasko-Anhaltsko zastupuje stranu Spojenectví 90/Zelení. „Je nepřijatelné, aby lidé v okrese Burgenland přišli o svůj domov kvůli těžbě uhlí určeného pro vývoz do Česka,“ dodala poslankyně.

Za vývozem stojí německá důlní společnost Mibrag, která má od roku 2009 české vlastníky. Od loňského roku ji stoprocentně vlastní Energetický a průmyslový holding (EPH) řízený Danielem Křetínským. Jen loni se odsud do Česka vyvezlo 161 tisíc tun hnědého uhlí, které skončily hlavně v kotlích Elektráren Opatovice na Pardubicku.

Rostoucí dovoz hnědého uhlí z Německa potvrzují také údaje Českého statistického úřadu. Zatímco v roce 2008 hodnota zmíněných importů nepřesáhla sto milionů korun, loni se jednalo již o 533 milionů korun.

EPH rostoucí dovoz uhlí z produkce dceřiné firmy Mibrag přiznává, zatím se prý jedná hlavně o testování tohoto uhlí v kotlích několika českých elektráren či tepláren. „K tomuto kroku jsme nuceni, protože Litvínovská uhelná a Vršanská uhelná odmítají dodávat uhlí na volný trh za rozumnou cenu,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Podle mluvčího testy poukazují na to, že by po provedení nezbytných úprav zařízení mělo být spalování méně kvalitního uhlí z Německa možné. Otevírá se tím cesta k výraznému nárůstu dovozů v příštích letech.

 

obalka manipulace 225xapx

Celý článek naleznete v aktuálním vydání týdeníku Ekonom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Související