Žijeme ve velmi pestrém světě, ve kterém probíhá rychlé technologické přibližování bohatých a chudých zemí. V rozvíjejících se ekonomikách dochází k rychlému růstu střední třídy.

Ve světové ekonomice bude nadále patrná vysoká rozkolísanost reálné ekonomiky i přesto, že bylo dosaženo relativní cenové stability.

Jde vlastně o návrat ke starému normálu, jak jsme ho znali na konci 19. století. Takovému světu můžeme porozumět, i když líbit se nám nemusí.

Už dlouho se hovořilo o tom, že "americké století" let 1945 až 2000 skončilo. Spojené státy jsou stále vedoucí silou, ale ne silou dominantní. Konec této dominance odráží i zvýšené používání jiných měn než dolaru. Dolar nebude náhle nahrazen jinou měnou, ale jeho regionální alternativy budou i dále nabírat na důležitosti.

Podobně tomu bylo na konci 19. století, kdy se na mezinárodním poli také používalo několik měn. V takovém prostředí nemá nikdo dostatečnou sílu na to, aby chránil globální veřejné statky, jako jsou například intelektuálně majetková práva. Jejich oslabení zvýší tempo konvergence rozvíjejících se zemí.

Nyní to může být patrné na čínském digitálním pirátství, ve viktoriánské době zase Němci a Američané kopírovali britské vynálezy, či dokonce pirátsky šířili dílo Charlese Dickense a Arthura Conana Doyla.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se