Poznatky behaviorálních ekonomů uvádí do praxe a radí britskému Úřadu vlády. Tým londýnského úřadu, kde Owain Service působí jako zástupce ředitele, začal pracovat v létě 2010. Tedy krátce po nástupu Davida Camerona na post premiéra. Nyní čítá 13 ekonomů a psychologů a pomáhá politikům řídit zemi, tedy spíše její obyvatele.

 

Jak vypadá nejefektivnější šťouchnutí, které váš tým zavedl?

Změnili jsme znění textových zpráv, které připomínají lidem, že už je čas uhradit daň z příjmů. Když jsme pravdivě napsali, že většina obyvatel daného regionu už daň zaplatila, vzrostl počet dodatečných úhrad o 15 procent. To v celonárodním měřítku znamenalo milionové úspory za vymáhání nedoplatků.

 

Ale mně osobně se nejvíce líbí šťouchnutí motivující lidi k zateplení půd. Testovali jsme různé způsoby, jak povzbudit obyvatele domů k šetření energiemi a zateplování. O dotace na zaizolování půdy dlouho nebyl příliš velký zájem. Přišli jsme na to, že lidé váhali hlavně kvůli neochotě vyklízet nepořádek z půdy. Začali jsme jim tedy místo dotace na zateplení nabízet dotaci na úklid půdy a odvoz nepotřebných věcí. Zájem vrostl trojnásobně, ačkoli získaná finanční částka byla o něco nižší.

 

Čemu se věnujete nyní?

Spolupracujeme s úřady práce. Uchazeči o zaměstnání museli nejprve vyplnit spoustu formulářů a k osobnímu pohovoru se dostali až po zpracování všech údajů, třeba za dva týdny. Tento složitý systém jsme nyní zefektivnili. Už při první návštěvě je možné absolvovat osobní pohovor. Naše opatření jsme otestovali na jednom úřadě práce, nyní je zkoušíme v celém hrabství Essex. Ukazuje se, že v nově nastaveném systému lidé snáze najdou práci a nezůstávají na dávkách.

 

Jak vůbec jednotlivá šťouchnutí vznikají?

Nápad nejprve testujeme v malé oblasti, na pár tisících lidí. Zjišťujeme, co funguje a co ne. Pošťouchnutí pak přizpůsobujeme a pozměňujeme. Teprve když se pobídka osvědčí, začne se používat v celé Británii.

 

Kolik pošťouchnutí jste v Británii vlastně zavedli?

Těžko říci, ale bylo jich hodně. Možná kolem stovky. Mnohdy jde o poměrně nenápadné změny, třeba drobně upravíme formulaci úředního dopisu. Výraznějším zásahem naopak byla zmíněná proměna komunikace s nezaměstnanými na úřadech práce.

obalka manipulace 225xapx

Pokouší se úřad motivovat i Brity k tomu, aby přestali kouřit a pít alkohol?

Zkouší aplikovat Owain Service nějaká pošťouchnutí i ve vlastním životě?

Celý rozhovor si můžete přečíst v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

 

Související