S tvary vozu si evidentně hrál šikovný designér. Ačkoli má stejné rysy jako sedan 3, je BMW 4 jasně rozpoznatelné. Tajemství tkví v usazení auta na silnici - má nižší podvozek a širší rozchod kol. BMW 4 tak získalo postavu atleta přikrčeného na startu.

 

Příď dokresluje nově pojatý nárazník s velkými otvory, který dobře souzní s přizvednutou kapotou a 19palcovými koly. Autu to bezesporu sluší a je na ně radost pohledět snad z každého úhlu. Zejména pokud si je majitel pořídí v designovém provedení Sport.

 

Jestliže ani to nestačí, je možné připlatit si za ještě okázalejší M Paket s řadou dalších aerodynamických doplňků. Ačkoli se interiér vozu nesnaží skrýt jasnou příbuznost se sedanem, vzbuzuje pocit luxusu. Stačí, že se dovnitř vstupuje bezrámovými dveřmi. Testovaný vůz byl navíc vybaven velmi odvážnou kombinací zahrnující červenou kůži na sedadlech i dekor palubní desky. Právě sportovně střižená sedadla dokážou řidiče dobře obemknout a ani nevadí, že je musí podélně posouvat ručně. Dostat se na zadní sedadlo je zejména pro větší jedince trochu oříšek. jakmile se ale usadí, pro dva dospělé je tam prostoru dost. Překvapivě rozměrný je kufr s objemem 445 litrů.

Technické parametry

Motor: přeplňovaný zážehový šestiválec 
Objem: 2979 ccm 
Výkon: 225 kW (306 k) 
Toč. moment: 400 Nm 
Zrychlení 0-100 km/h: 5,1 s 
Max. rychlost: 250 km/h 
Převodovka: 8stupňová automatická 
Komb. spotřeba: 7,2 l/100 km 
Rozměry: 4638 x 1825 x 1362 mm 
Rozvor náprav: 2810?mm 
Hmotnost: 1600 kg 
Objem kufru: 445 l 
Cena: dosud nebyla stanovena, měla by se blížit té, za níž se prodává BMW 3 Coupé, které lze pořídit od 900 tisíc korun včetně DPH

Přestože kabina vozu je moderně pojatá - klasickou páku automatu stejně jako páčky na blinkry a stěrače pod volantem nahradil joystick - působí jednoduše a přehledně. Jasně definovaný přístrojový štít byl vždy doménou vozů z Mnichova, stejně tak střed palubní desky natočený směrem k řidiči, aby bylo vše dobře při ruce.

 

Novinkou je ovládání vylepšeného multimediálního systému s navigací iDrive. Pomocí otočného voliče na středovém tunelu lze procházet a potvrzovat jednotlivé nabídky. Dotyková plocha na jeho vrchu zároveň umožní i zadávat písmena nebo čísla do systému pomocí dotyku a gest. Podobný systém už používá konkurenční Audi.

 

Ekonom testoval nové BMW 4 na silnicích a závodním okruhu v okolí portugalského hlavního města Lisabonu. K dispozici přitom měl nejsilnější motor - přeplňovaný benzinový šestiválec s výkonem 306 koní a maximem točivého momentu rovných 400 Nm. Přestože jde o přeplňovanou jednotku, potěší vypracovaným zvukem, který při běžné jízdě neobtěžuje a při sportovním nasazení elegantně dokresluje atmosféru. Spojen je s osmistupňovou automatickou převodovkou. Není sice vybavena dvěma spojkami, jak je v současné době moderní, řadí ale velmi rychle. Zejména v manuálním režimu, kdy se ovládá páčkami pod volantem. Navíc při rozjezdech neškube.

 

Testovaný vůz umožňoval výběr z několika jízdních režimů, které změní nastavení tuhosti tlumičů, odporu řízení, mapu plynového pedálu nebo případně utlumí aktivitu stabilizačních systémů. V modu Eco Pro je důraz kladen hlavně na nízkou spotřebu, zapojí se i úsporný systém start-stop. Počítání průměrné spotřeby ale není právě cílem těch, kteří si kupé pořídí.

 

Proto jsou mnohem zajímavější režimy Comfort, kdy je auto pěkně naladěné na dlouhé cesty, nebo Sport a Sport plus. To vůz předvede to nejlepší, co umí. Vzhledem k jeho stavbě se totiž může pochlubit vůbec nejníže umístěným těžištěm ze všech modelů současné nabídky mnichovské automobilky, navíc má i dokonale rozloženou hmotnost v poměru 50:50 mezi nápravami. Motor nabízí nástup maxima točivého momentu už v nízkých 1200 otáčkách, proto je schopen velmi rychle reagovat na povely plynu. Pohon zadních kol pak znamená, že auto se snadno vede do zatáček a díky přesnému řízení je řidič může poslat přesně na to místo, které chce. Elektronika dovolí, aby záď občas jemně uskočila, což ještě více rozproudí adrenalin posádky. Pokud řidič elektroniku vypne, může si užít třeba na závodním okruhu dlouhý řízený přetáčivý smyk.

 

Právě na trati si mohl Ekonom ověřit, jak snadné je s BMW 4 balancovat na hraně, a vodit tak vůz zatáčkami nejrychlejší možnou stopou. Pokud ale řidič nechce, není třeba se bát. BMW je tak vyvážené, že dostat se za hranice jeho možností vyžaduje potlačení pudu sebezáchovy. A to je důležité, protože i když BMW 4 předvádí na trati vypracované jízdní vlastnosti, jeho budoucí majitelé se nejspíše budou prohánět po klikatých horských silnicích, na kterých však funguje stejně bezchybně. Musejí si ale počkat, do Česka přijde až na konci léta.

 

Nejsilnější motor - přeplňovaný benzinový šestiválec - potěší zvukem, který není ani příliš utlumený, ani příliš obtěžující.

BMW 4 získalo díky nižšímu podvozku a širšímu rozchodu kol postavu atleta přikrčeného na startu.

Kombinace černého plastu a červené kůže, kterou designéři vybavili interiér vozu, působí exkluzivně.

Agresivně tvarovaná příď vozu v kombinaci s úzkými světlomety vyvolává zdání dravosti.

Multimediální systém se ovládá otočným voličem s dotykovou plochou.

Brzdy pod 19palcovými koly jsou silné a nevadnou ani při větší zátěži.

Nejsilnější motor z nabídky má výkon 306 koní.

Záď vozu odlehčují brzdová světla vyrobená z LED trubic.

Foto: BMW

Související