Nový kabinet projevil nebývalou kreativitu. Původní návrh ministerstva průmyslu z éry Martina Kuby hovořil o zmrazení platby za obnovitelné a jiné podporované zdroje na současné hodnotě 583 korun za megawatthodinu. Po připomínkovém řízení se objevilo číslo 529 korun a Rusnokova vláda odhlasovala pokles na 495 korun za jednotku spotřeby.

 

Nebude to zadarmo. Skutečné náklady na financování všech obnovitelných zdrojů a efektivních tepláren se blíží hodnotě 800 korun za megawatthodinu. Rozdíl doplácí stát z rozpočtu. Nyní výdaje eráru narostou až o pět miliard korun ročně. Něco takového by „za Kalouska“ jistě neprošlo.

 

Na druhou stranu chce Rusnokova vláda peníze do státní kasy také dodat. Bez jakéhokoli předchozího upozornění schválila prodloužení solární srážkové daně i po roce 2014. Bude se však vztahovat jen na elektrárny uvedené do provozu v roce 2010, sazba klesne z původních 26 na 10 procent. Ti, kdo stavěli své solární elektrárny za vyšších nákladů v roce 2009 a dnes vinou solární daně místo zisků sčítají ztráty, si mohou oddychnout.

Návrh má svou logiku. Výkupní cena pro elektřinu vyrobenou ze slunečního záření byla v roce 2010 nastavena zbytečně vysoko. Lze jen tipovat, zda za nevůli tehdejší vlády (mimochodem vedené jistým Janem Fischerem) a parlamentu zasáhnout proti živelnému růstu solárního byznysu stála pouze neschopnost, nebo také vazby na solární magnáty a spekulanty.

 

Naopak asociace sdružující majitele fotovoltaik protestují a chtějí se proti faktickému snížení plateb za vyrobenou elektřinu bránit. Je tak pravděpodobné, že se solárníci s ministry znovu setkají v budově v Joštově ulici v centru Brna. Tam, co sídlí Ústavní soud.

Související