V těchto dnech se Evropská unie jako celek se rozhodla zavést Jednotný mechanismus na řešení bankovních krizí (Single Resolution Mechanism), který dává Evropské komisi do rukou poslední slovo v řešení solventnosti každé jednotlivé banky v eurozóně. Tímto může Evropská komise rozhodnout o zavření libovolné lokální evropské banky, uzná-li ji jako nesolventní, bez možnosti národního regulátora tomuto kroku zabránit.

Nejhlasitěji se proti tomuto kroku ozývá Německo, které původně navrhovalo dvoustupňový systém, kde lokální regulační orgány vytvoří nadnárodní regulační orgán, skrze který budou řešit problémy společně. Současná podoba Jednotného mechanismu povede k hlubší právní diskusi o způsobu jeho zavedení, což ponechávám odborníkům na evropské právo, v tomto textu se zaměříme na ekonomickou motivaci jednotného postupu a jeho dopady v kontextu současného světa.

Předně, společný evropský postup na řešení bankovních krizí je v dnešním globálním světě naprosto nezbytný. Evropský finanční a bankovní sektor je provázán komplexními vazbami, jejichž analyzování patří v současné době k aktuálním tématům mnoha interdisciplinárních výzkumných skupin po celém světě. Odhalit a kvantifikovat tyto vazby není jednoduché, často vedou skrze komplexní finanční instrumenty, mimoburzovní trhy a hedgeové fondy, které nejsou vázány informační povinností jako obchodní banky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru