Krátce před 17. hodinou se alespoň konečně zjevil premiér Petr Nečas, podpořil Nagyovou (čímž svou další politickou kariéru pevně spojil s jejím osudem) a vyjádřil podiv nad tím, proč akci odehrávající se převážně v Praze dozoruje státní zastupitelství v Olomouci. A vyzval také „policejní orgány k urychlenému objasnění“ toho, co se děje.

 

I když tedy detaily stále chybí, lze na současné dění pohlížet s nadějí.

 

Dokážete si například představit, že by se něco podobného mohlo stát za doby, kdy politické kauzy na pražském státním zastupitelství sichroval Vlastimil Rampula? Těžko.

 

Ledy se v policii a státním zastupitelství hnuly až po nástupu Pavla Zemana na Nejvyšší státní zastupitelství a „povýšení“ Lenky Bradáčkove na vrchní žalobkyni v Praze.

 

Pozoruhodné je, že se akce předem veřejně „nevykecala“, jak je v kraji zvykem, protože informace zjevně nemají ani ti, kteří byli dlouho zvyklí být informováni velmi dobře. Na druhé straně, některé zavedené informační kanály asi stále fungují, protože pánové Ivo Rittig, Tomáš Hrdlička, Roman Janoušek a Marek Šnajdr jsou podle dostupných zpráv toho času v zahraničí...

 

V tomto světle se sluší připomenout i nedávný spor mezi Lenkou Bradáčovou a bývalým šéfem protikorupční policie Tomášem Martincem, který vyústil v odchod Martince. Je to jen dohad, ale bylo to nutné i kvůli tomuto zatýkání a snahou o utajení této akce?

 

Je zjevné, že kauza tvrdě dopadne na vládu Petra Nečase a předčasné volby vypadají jako docela reálné řešení. Ale zároveň – a paradoxně – je nutno přiznat právě vládě Petra Nečase, že protikorupční étos nijak nedusila, naopak. To, že se to obrací proti zejména proti „prokmotrované“ ODS není příliš překvapivé. A je to rozhodně dobrá zpráva, i když nám z toho, co se snad nakonec dozvíme, bude pravděpodobně docela špatně.

Související