Tip

Součástí restaurace je prodejna lahůdek Boutique Gurmandes, kde si můžete zakoupit domácí pralinky, ručně dělané makronky (například citronovou, malinovou, jahodovou), čerstvě upečené pečivo, marmelády, sirupy a samozřejmě také francouzské víno či champagne.

La Gare ctí všechny zásady kvalitního kuchařského řemesla, což při přípravě autentické francouzské kuchyně vlastně ani jinak nelze. Takže se tu nepoužívají žádná umělá dochucovadla či polotovary, ale vše se vaří postaru od začátku až do konce. Vyrábějí si sami domácí limonády, pesta, paštiky, domácí marmelády ze sezonního ovoce (třeba višňovou se skořicí), ale také nabízejí ručně dělané máslové croissanty (což už se běžně nevidí ani ve Francii) a další pečivo či cukrářské výrobky (výborný chléb z kvásku nebo makronky si samozřejmě můžete koupit i domů).

 

Ostatně právě cukrářská sekce podniku má velmi zvučné jméno a La Gare je oblíbeným místem na odpolední kávu a něco sladkého. Unikátní je například nabídka domácí zmrzliny, která přináší nečekané chuťové kombinace: zkuste mandarinkovou s bílou čokoládou, jahodový sorbet s bazalkou či chřestovou zmrzlinu.

 

Odvaha na pravou Francii

A la carte menu se sice mění dvakrát ročně, každý týden zde ovšem hosté najdou jiné obědové menu, které využívá oblíbené sezonní produkty, jako je medvědí česnek, chřest či artyčoky.

 

EK21 gastro La Gare kohout na v nS doporučením jídel v La Gare je to složitější, neboť záleží jen na vás, kolik gurmánské odvahy v sobě najdete. Z předkrmů určitě ochutnejte výborné šneky po burgundsku v tradiční jednoduché úpravě, která nechá vyniknout křehkému a lahodnému masu. Klasikou pro „začátečníky“ je také legendární kohoutek na víně, přičemž stehýnka jsou o delší fous lepší než prsíčka. Nebo zkuste kachní prsa na pomerančích.

 

Pokud se ovšem nechcete držet při zdi, ochutnejte autentickou Francii, jejímž pilířem jsou především netradiční kousky masa, a tudíž hlavně vnitřnosti. Znalci ocení famózní klobásku Andouillette z Nord-Pas-de-Calais, připravovanou z vepřových střev, která je díky tomu výrazně aromatická, takže platí jednoduché pravidlo: buď si ji zamilujete, nebo ji nikdy nepozřete. Pro mě osobně byly největším zážitkem jehněčí nožičky s jehněčími vnitřnostmi připravenými na česneku a rajčatech. Perfektně zvládnuté, dokonalá lahodnost a chuťová souhra.

 

Nahlédněte do spíže šéfkuchaře La Gare Vladimíra Honzáka:

 

Víno za perfektní ceny

V La Gare si všechna vína dovážejí přímo od vinařů, což má dvě výhody: příznivé ceny a unikátní nabídku vín, které jinde nenajdete. Například lahev základního neročníkového champagne stojí při nákupu s sebou pouhých 570 korun, což je v Česku velmi krásná částka (pokud si ji objednáte v restauraci, zaplatíte také příjemných 990 korun).

 

Vinný sklep tu budují již 5 let, takže některá červená a bílá burgundská vína či červená vína z Bordeaux budou letos na podzim a v příštím roce již v perfektní kondici na pití. Zajímavá jsou ovšem i alsaská vína, takže spíše než na jmenování konkrétních vín záleží na chuti hostů a jídle, se kterým chtějí víno párovat. A pokud si nebudete jisti svojí volbou, můžete požádat o pomoc francouzského sommeliera Auréliena Hinsingera.

 

Vedle vín zde najdete také speciální nealkoholické nápoje, respektive domácí limonády, které kuchyně připravuje z nejrůznějších sezonních produktů – na jaře jsou k dispozici šťávy z podbělu, později přichází na řadu černý bez a klasické ovoce, jako jsou meruňky či jahody. A na podzim se připravují limonády zeleninové, třeba okurková či celerová.

 

Hlavní výhodou pro byznys klientelu je nejen ideální lokace v centru Prahy, ale především špičková kvalita pokrmů, na kterou je zvyklá z metropolí z celého světa. V sesterské restauraci Le WINstub (má společný vchod s La Gare) mohou hosté navíc ochutnat „neomezené“ degustační menu z názvem „Užij si Francii, co zmůžeš!“ A najdou zde také zajímavé prostory na pořádání nejrůznějších akcí.

 

 

Rozhovor se šéfkuchařem: Vladimír Honzák

 

IMG 1389 1Co by dobrý šéfkuchař nikdy neudělal?

Nevydal by z kuchyně jídlo, o kterém není přesvědčený, že je stoprocentní. Šéfkuchař by měl být persona, která jde příkladem týmu, tudíž by neměl dělat věci, které u svého týmu nechce vidět.

 

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?

Záleží na chuti. Mám rád vše, od dobré tlačenky až po čerstvého humra. Někdy si pochutnám na bifteku a jindy si rád upeču špekáčky nad ohněm. Preferuji sezonní potraviny, neboť člověk by měl dodržovat biorytmus přírody. Podle toho i vařím.

 

Jaká je vaše nejoblíbenější restaurace?

Když jedu do Francie na nákupy, vždy se zastavím v restauraci A L´abattoir nedaleko Štrasburku, která se specializuje na vnitřnosti. Dříve tam byla jatka, kde se hned po porážce vařily vnitřnosti. Tam nacházím inspiraci a zajímavé chutě. Volský rypák , vepřové uši, dršťky na mnoho způsobů. Vždy je jídlo skvostně připravené a vždy mají plno.

Související