Mýliti se je lidské. Omyly národohospodářské však mívají obvykle fatálnější důsledky než kupříkladu špatně kopnutá penalta ve fotbale. Historie zná velké množství chyb se zdrcujícími dopady na mocné říše či státy. Více najdete v novém čísle Ekonomu v materiálu Josefa Pravce.

 

A protože historie nám skýtá mnohá poučení, na pár příkladů si dovoluji upozornit již zde:

 

- Přibližně 2700 let před naším letopočtem architekt a vezír Imhotep vybudoval první pyramidu. Šlo o nábožensky zdůvodněný projekt veřejných prací, na němž o století později závisela až čtvrtina staroegyptské populace. Velkorysé stavby zprvu upevnily stát, posléze ale rozvrátily ekonomiku.

 

- Římský císař Konstantin svými edikty v roce 332 dědičně připoutal rolníky, řemeslníky i městské úředníky k jejich profesím. Syn měl v zásadě dělat to samé a na stejném místě jako jeho otec. Císař očekával vyšší daňové příjmy, opatření místo toho vedla k umrtvení sociální mobility, a tím i ekonomiky.

 

- Německý kancléř Otto von Bismarck v souladu s teoriemi ekonomů "německé historické školy", následovníků Friedricha Lista, zavedl v roce 1879 přísná zemědělská a průmyslová cla. Podobně postupovali i v USA. Celosvětový ústup od politiky svobodného obchodu vystupňoval napětí a stal se jednou z příčin 1. světové války.

 

- V roce 1995 americký prezident Bill Clinton se souhlasem šéfa Fedu Alana Greenspana podpořil rozsáhlé hypotéky pro chudé a v roce 1999 souhlasil s deregulací finančních trhů. Ekonomika sice rychle rostla a snižoval se i rozpočtový deficit, finanční bubliny ale přiblížily finanční krizi.

 

Nejnověji byla z omylu usvědčena dvojice vlivných ekonomů Kenneth Rogoff a Carmen Reinhartová, kteří "vědecky dokázali", že vysoký veřejný dluh vůči HDP podlamuje ekonomický růst. Jejich závěry byly natolik znepokojující a přesvědčivé, že si mnoho zemí světa v čele s Evropou naordinovalo přísnou rozpočtovou dietu.

 

Letos v dubnu jiní ekonomové argumenty Rogoffa a Reinhartové rozmetali s odkazem na špatné výpočty. Což ovšem v žádném případě neznamená, že teď je načase začít bezstarostně utrácet!

 

Příjemné čtení přeje

Ondřej Neumann
šéfredaktor

 

obalka Ekonom 192013

Související