Australský miliardář Clive Palmer, který staví repliku Titaniku či obří dinopark, zveřejnil své politické plány. Oznámil založení politické strany, která podle něj bude kandidovat v letošních volbách, a on sám doufá, že se stane premiérem, napsala agentura AFP.

Důlní magnát Palmer byl dlouhodobým stoupencem liberálně-národní koalice, ale v loňském roce se s ní rozešel po trpkém sporu s vládou svého domovského státu Queensland.

Nyní hodlá znovu oživit Sjednocenou australskou stranu (UAP), která byla rozpuštěna v roce 1945, a s ní zabojovat o křesla v parlamentu. Volby se budou v Austrálii konat 14. září.

"Důvodem, proč kandiduji, je být příštím australským premiérem," prohlásil Palmer, který je jedním z nejbohatších mužů v Austrálii. Pozornost světového tisku v únoru vyvolal svými plány na stavbu přesné repliky Titaniku, kterou chce na moře vyslat v roce 2016.

Dinosauři z Číny

V březnu pak představil projekt parku obřích robotických dinosaurů, pro který už si prý už objednal více než stovku dinosauřích robotů "v životní velikosti" z Číny. Rozmístěni budou v jeho letovisku Palmer Coolum Resort na pobřeží severně od Brisbane.

Palmer své bohatství získal v důlním průmyslu. A když představil plány na stavbu Titaniku II, uvedl na vysvětlenou, že podobné projekty financuje, protože chce "ještě před smrtí utratit peníze, které získal".

Svou kandidaturou ve volbách se Palmer připojil k rozrůstajícímu se seznamu známých kandidátů, mezi nimiž je i v Austrálii narozený Julian Assange, který hodlá kandidovat do Senátu se svou Stranou WikiLeaks.

Assange je zakladatelem internetových stránek WikiLeaks, které postupně zveřejňují tajné dokumenty získané od mnoha zdrojů. Od loňského roku žije na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kam se uchýlil před svým vydáním z Británie do Švédska.

Švédská justice ho vyšetřuje kvůli údajnému znásilnění. Assange toto obvinění odmítá a upozorňuje, že celá věc je politicky motivovaná.