Další snížení úrokových sazeb v eurozóně se podle všeho blíží. Viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Vitor Constancio zdůraznil, že centrální banka je připravena zasáhnout, pokud bude potřeba.

"Jsme připraveni jednat, pokud budou přicházet další špatné zprávy z hospodářství," řekl Constancio tento týden s tím, že centrální banka má ještě prostor pro změnu. 

I podle analytiků je pravděpodobné, že ECB příští týden sníží svou základní sazbu ze současného minima 0,75 procenta. To by mělo pomoci rozhýbat oživení ekonomik eurozóny.

Jenže návrh se nelíbí Německu. To otevřeně řekla i kancléřka Angela Merkelová na setkání bankéřů v Drážďanech. 

"Evropská centrální banka je ve velmi složité situaci. Pro Německo by měla vlastně úrokové sazby zvýšit. Ale pro ostatní země by vlastně měla udělat víc pro to, aby byla k dispozici větší likvidita, a především, aby tato likvidita byla dostupná pro financování firem," řekla Merkelová pouhý týden přes zasedáním ECB. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Evropská centrální banka nejspíš sníží základní úrokovou sazbu. To se ale nehodí Německu a kancléřka Merkelová překvapivě otevřeně říká, že by největší evropská ekonomika naopak potřebovala růst sazeb.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.