Česko může čekat další nepříjemná arbitráž. Chystá se na ni čtyřiatřicetiletý muž, který hlavnímu městu pronajímá sídlo pro jeho úředníky – Škodův palác. Jenže pražským radním se nelíbí cena nájmu a chtějí se kvůli ní s britským byznysmenem Davidem Maxwellem soudit.

Pronájem budovy ležící poblíž Národní třídy bývá označován za jeden z pomníků éry bývalého primátora Pavla Béma (ODS). Jeho metropolitní vláda před sedmi lety schválila pronájem paláce na dvacet let – podle smlouvy ročně zaplatí majiteli přes 200 milionů korun.

To se nynějším radním pod vedením primátora Bohuslava Svobody (ODS) nelíbí a po firmě Guyana Holdings, jejímž největším akcionářem je právě Maxwell, chce téměř padesátiprocentní slevu.

„Jenže politici se mnou nejednali, jen jejich právníci. Navrhl jsem, že nájemné zlevním o 35 procent, když prodloužíme dobu nájmu. Na to nepřistoupili s tím, že se budou soudit,“ vysvětlil manažer, který v úterý poprvé o celém příběhu otevřeně promluvil.

Tvrdí, že se rozhodl vystoupit z anonymity, aby odmítl spekulace, že jeho lucemburská firma má utajené vlastníky. Nepovolil však fotografování své osoby.

Maxwell odmítl i jakékoli vazby na vlivné pražské politiky či byznysmeny. "Bývalého primátora Pavla Béma vůbec neznám. Kdybyste přede mě postavili dva muže, nevěděl bych, kdo z nich je Bém," tvrdí Maxwell.

Jsem připravený na arbitráž

Mladý byznysmen z Londýna má platnou nájemní smlouvu a věří, že české soudy uznají, že je v pořádku. „A pokud ne, jsme připraveni jít i do mezinárodní arbitráže,“ podotkl Maxwell.

Praha si Škodův palác v centru města pronajala v roce 2006 za čtyři a půl miliardy na dvacet let od vlivného developera Sebastiana Pawlowského. Přesněji od jeho firmy Copa retail.

V říjnu 2007 se ale změnil vlastník této společnosti. Novým majitelem se stala Guyana Holdings, sídlící oficiálně v Lucembursku.

Maxwell se k magistrátní budově dostal v roce 2010, kdy podíl v Guyana Holdings koupil od Bank of Scotland. V současné době připouští, že nynější nájem v hodnotě 641 korun za metr čtvereční je vysoký. Na snížení ceny o 47 procent, jak navrhují zástupci hlavního města, ale přistoupit nechce. „Řekli mi, že musím krvácet místo nich,“ dodal Maxwell.

Náměstek primátora Pavel Richter (TOP 09) již dříve uvedl, že částka nájemného mu připadá přinejmenším nemravná. „Není možné, aby magistrát platil dnes již více jak dvojnásobek tržní ceny nájmu v této lokalitě,“ prohlásil.

Město by ale zároveň rádo v prostorách paláce zůstalo.