Tip

Restaurace V Zátiší upoutá stylovým designem, pod který je podepsána česká designérka Barbara Hamplová a který doplňují působivé skleněné objekty od Ronyho Plesla.

 

Menu

Pečená prsíčka křepelky, kaštanové pyré, celerový konfit a tymiánová omáčka

Pomalu pečený vepřový bůček glazovaný medem, krupeto, omáčka z červeného vína s rozmarýnem, jablečné pyré s křenem

Jehněčí kotletky v horčičnobylinkové krustě, brambory s hrubozrnnou hořčicí, estragonová-Monbazillac jehněčí omáčka, Dijon omáčka, šéfkuchařova denní zeleninka a příloha

Řada milovníků dobrého jídla vám potvrdí jedno ze svých hesel. Pokud chtějí jít na skvělou večeři a nechtějí nic riskovat, zamíří právě do Zátiší, které je známé svým konzervativním gastronomickým přístupem v tom nejlepším slova smyslu. To ovšem neznamená, že by tamní nabídka ustrnula a nenabízela nic nového.

 

Jak se peče v tandooru

Naopak, v Zátiší nedávno angažovali indického kuchaře a zhruba třetina menu nabízí skvělý výlet za nejlepšími indickými specialitami. To je nová tvář Zátiší, která jistě potěší milovníky orientu. Ve zdejší kuchyni dokonce vystavěli indickou pec tandoor, ve které Mahavira Kansvala připravuje nejrůznější speciality.

 

Jedním z nejoblíbenějších jídel je indické kuře „Tikka Masala“ pečené právě v tandooru či stejně upravované tygří krevety marinované v hořčici a podávané s mátovokoriandrovým čatní. Pokud indickou kuchyni zatím moc neznáte, můžete na první seznámení zvolit indický předkrmový talíř, který vám v degustačních porcích představí ty nejzajímavější speciality.

 

Dokonalé jehněčí kotletky

My se však podíváme hlavně na druhou tvář, tedy na ty nejlepší a nejoblíbenější pokrmy, které tu můžete ochutnat. A nebude jich málo, protože je opravdu z čeho vybírat. Mezi předkrmy září našlehaný kozí sýr, který zaujme příjemnou vůní a lahodnou chutí či polévka připravená z pečených paprik, opět s nádhernou vůní a vyladěnou chutí.

 

14VVZPokud dáváte přednost rafinovanějším pokrmům, vyzkoušejte zvláštní úpravu hovězího carpaccia, které je na povrchu prudce opečené. Příznivci zvěřiny zase ocení perfektní francouzskou křepelku s mimořádně chutným masem podávanou s tradičním kaštanovým pyré. A co vybrat z hlavních jídel? Milovníci české kuchyně musejí vyzkoušet fantastický bůček z přeštického prasátka, který se peče 12 hodin a servíruje se s výtečným krupetem.

 

Na vrcholu pyramidy však dlouhodobě kralují jehněčí kotletky v hořčičné krustě, křehké, měkké, lahodné a příjemně navinulé. Rozhodně si je však nenechte moc propéct, ideální stupeň je medium. Jehněčí, stejně jako řada dalších jídel, je doplněno dvojicí omáček, které mohou rozšířit chuťové kombinace – ale nám stejně nejvíce chutnalo samotné.

 

Unikátní víno z Etny

Vinná karta je velmi pestrá, takže je rozhodně z čeho vybírat. Pokud nechcete sáhnout po osvědčených značkách a toužíte vyzkoušet něco nového, doporučujeme vám na začátek ochutnat moravský sekt od Michlovského (cuvée chardonnay a pinot noir), který je celkem slušným pokusem o příjemně minerální, hodně suché a poměrně voňavé moravské bublinky.

 

Ještě zajímavějším vínem je ovšem sauvignon od malého, nicméně respektovaného vinaře Milana Sůkala z Nového Poddvorova. A za zkoušku stojí také jeho zweigeltrebe, příjemně ovocné a plné víno s podmanivou vůní višní a třešní, které je velmi krásně pitelné. Pokud chcete zamířit o kategorii výše a dopřát si opravdu výjimečný zážitek, sáhněte po skvělém, byť stále ještě ne úplně známém víně "Santa.Né" z vinařství Faro Palari, které se připravuje na Sicílii na svazích Etny ve výšce 800 metrů nad mořem. Réva z hodně starých keřů i unikátní klimatické podmínky přinášejí mimořádně elegantní a dlouhé víno, které je stylově někde mezi burgundským a Bordeaux.   

 

A ještě praktické informace. Za dva chody zaplatíte 890 korun, za tři chody 1090 korun. Byznys klientela uvítá intimní prostor restaurace rozdělený do menších místností, které lze využít pro separátní obchodní jednání. Další výhody představuje možnost uzavření výhodných korporátních smluv či odvoz z večeře po Praze zdarma pro členy Zátiší clubu.

 

Rozhovor se šéfkuchařem: Milan Machura

Machura Milan 1Co by dobrý šéfkuchař nikdy neudělal?

Já si myslím, že by neměl nikdy používat jakékoli polotovary a náhražky čerstvých surovin.

 

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?

Já si nejvíce pochutnám na dobrém a šťavnatém kusu masa! V poslední době mi nejvíce chutná bavette neboli anglicky flap steak z černého angusu. Když jsem ochutnal tento steak od farmářů ze Severní Ameriky, byl jsem unesen především šťavnatostí a velmi výraznou chutí. Proto jsme také tento steak přidali do našeho menu.

 

Jaká je vaše nejoblíbenější restaurace?

Rád bych doporučil podniky dva. Prvním je restaurace Na Pekárně v Čakovičkách, kde dělají výbornou klasickou českou kuchyni, a tím druhým je restaurace Prosecco na Proseku, kde jsem si oblíbil pomalu pečenou vepřovou krkovici.

Související