Před měsícem jsem v Americe viděl v kině krátký, asi pětiminutový předfilm. Byznysmeni jako Bill Gates, Mark Zuckerberg či Jack Dorsey v něm vzpomínají, kde, v kolika letech a proč se začínali učit programovat. Film natočila nezisková organizace Code.org a promítání v síti multikin Regal zaplatil Microsoft. Cílem je propagovat výuku programování. Na obou stranách barikády: přimět školy, aby tento předmět více vyučovaly, a motivovat žáky, aby o něj projevovali zájem.

 

Dokumentík začíná citátem Steva Jobse: "Každý v téhle zemi by se měl naučit programovat počítač. Protože to učí člověka přemýšlet." Podepisuji bez výhrad. Nechápu, proč se základy programování nestaly už dávno povinným předmětem jako čeština, matematika a cizí jazyk.

 

What most schools don't teach - Feat. Mark Zuckerberg, Bill Gates, Will I Am...

 

Mnozí dospělí a bohužel často i lidé ve školství hledí na programování jako na něco podezřelého, co si spojují s mrháním času u počítačových her či vysedáváním na Facebooku. Ale programování není ničím jiným, než dovedností vyjádřit jasně, jednoznačně a přesně své myšlenky. S nadsázkou řečeno má v sobě něco jak z výuky matematiky, tak i jazyků.

 

Minulý týden jsme se dozvěděli o sedmnáctiletém Britovi, který prodal svoji firmu (založenou v patnácti) za 30 milionů dolarů společnosti Yahoo. Dotyčná firma vyvinula pro mobily aplikaci Summly nabízející strojové vytváření "sumáře" novinových článků. Nechme stranou, že je to další druh "cizopasení" na naší skomírající novinářské branži. Ale fascinuje mě příběh zmíněného Nicka D´Aloisia. Programovat začal ve dvanácti. Školákovu matku synův milionový exit překvapil: "Věděli jsme, že je jiný než ostatní děti. Ale že by až tak...?" To je bohužel přesné. Můj vzkaz pro děti. Buďte jiné. A učte se programovat.

Související